01/11/2022
Thessaloniki Avispas 9 20 18 20 - 67 -
Δεν έχει 24 18 20 15 - 76 -

Έκαναν το 3/3 οι Δεν Έχει!

Στην πρώτη περίοδο οι Δεν Έχει εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες κατάφεραν να φτιάξουν από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας με τον Μυλωνά να είναι ασταμάτητος απο την περιφέρεια. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Καμαρούδη χωρίς όμως να μπορέσουν να γίνουν απειλητικοί, με το σκορ της περιόδου να είναι 9-24.

Στην δεύτερη περίοδο οι Thessaloniki Avispas μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ο Βασίλης και ο Γιώργος Χατζηιωαννίδης βγήκαν μπροστά όταν τους χρειάστηκε η ομάδα τους και με όμορφα καλάθια έβαλαν πίεση στους αντιπάλους τους. Οι  Δεν Έχει άντεξαν την αντεπίθεση των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Αλβανού διαμόρφωσαν το 29-42.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τα καλάθια του Σουλιώτη, όμως οι Δεν Έχει είχαν ψυχραιμία στην επίθεση τους και με τον Γιαννακούδη μπροστάρη κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 47-62.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Thessaloniki Avispas τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να πάρουν την νίκη. Με όμορφο μπάσκετ κατάφεραν αν μειώσουν την διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους με τον Καλπαξίδη να πετυχαίνει μεγάλα σουτ και να καθαρίζει το ματς διαμορφώνοντας το 67-76.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ηλίας Καλπαξίδης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κώστας με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 4, Μαγούδης 2, Σοϊλεμεζίδης, Τζιτζάλης 10, Καμαρούδης 9(3), Κώστας 8, Μαυρίδης, Χατζηιωαννίδης Β. 12(2), Καλοβέρος, Σταματάκης 1, Σουλιώτης 10, Χατζηιωαννίδης Γ. 11(1).

Δεν Έχει: Μυλωνάς 30(3), Κοντολέων 7(1), Καλπαξίδης 14, Σαλασάσογλου 2, Βαβρίτσας, Αλβανός 13(4), Βρακάς, Γιαννακούδης 10(2).

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη ευστοχία του Αλβανού απο την περιφέρεια.