18/11/2022
Bulldogs 16 9 20 18 - 63 -
L' Ovelha Negra 13 13 8 21 - 55 -

Εύκολη νίκη για τα Bulldogs!

Τα Bulldogs πήραν  μια εύκολη νίκη απέναντι στην L’Ovelha Negra  στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου , τα Bulldogs όμως στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν το γκάζι και επικράτησαν εύκολα με τελικό σκορ 63-55.

Στο ξεκίνημα του αγώνα τα Bulldogs με τον Λούβαρη να έχει ήδη 6 πόντους , ξεκίνησαν με καλύτερο  ρυθμό , στην συνέχεια όμως η L’Ovelha Negra ισορρόπησε το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-16.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Ο Βασιλάκος με 4 πόντους από τα  Bulldogs και ο Σπάθης με 8 πόντους από την L’Ovelha Negra,ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση . Το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 25-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Bulldogs  ξεκίνησαν καλυτέρα , ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Βασιλάκος ήταν ο μαέστρος στην επίθεση καθώς σκόραρε και μοίραζε ασιστ διαρκώς .Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 45-34.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε , οι δυο ομάδες έβρισκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο  όμως  η διάφορα είχε παγιωθεί σε διψήφιο αριθμό. Τα Bulldogs έλεγχαν τον αγώνα και επικράτησαν εύκολα με τελικό σκορ 63-55

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βασιλάκος με 16  πόντους  8/11  δίποντα , 0/1 τρίποντα , 10 ριμπάουντ  και 7 ασίστ   ενώ για τους ηττημένους ο  Άρης Σπάθης είχε 24 πόντους , 5/5 ελεύθερες βολές, 2/6  δίποντα , 5/18 τρίποντα ,4 ριπάουντ, 2 ασίστ   και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές είχαν 3/7 ελεύθερες βολές 24/38 δίποντα ,4/22 τρίποντα , 49  ριμπάουντ, 18 ασιστ και  4 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/10 ελεύθερες βολές , 9/31  δίποντα , 10/34  τρίποντα , 26 ριμπάουντ , 15 ασίστ και 12 κλεψίματα.

Bulldogs(Απέργης): Απέργης 6, Δημητρακόπουλος 17,(2) Διαμάντης 4  , Λαζανάκης 2, Λούβαρής 16, Γαλάνης , Βασιλάκος 16

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) :  Καλούδης 11 (3), Κλεφτόγιαννης 6 , Σπάθης 24 (5),Χέρμπερτ ,Λη  Κεν 1, Χρυσανθόπουλος 5 (1) Γρηγορόπουλος 8 (1) .

Τι μας άρεσε : η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες των Bulldogs!