05/03/2023
Tinder Bologna 11 24 14 12 - 61 -
Alpinists BC 31 20 11 16 - 78 -

Καθάρισαν από το πρώτο δεκάλεπτο οι Αλπινιστές!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena, οι Αλπινιστές βάζοντας τις βάσεις από το πρώτο εκπληκτικό δεκάλεπτο που έκαναν, διαχειρίστηκαν την διαφορά κι έφτασαν σχετικά άνετα στην επικράτηση με 61 – 78 απέναντι στην Niko Team.

Μαγικό πρώτο δεκάλεπτο, έκαναν οι Αλπινιστές, με τρομερή ενέργεια στην άμυνα και ταχύτητα στην επίθεση, άπλωσαν όλη τους την ποιότητα στο παρκέ, γράφοντας το 11 – 31! Ο Καράβης ήταν ασταμάτητος με 10 πόντους, ο Μαγκανιάρης πυροβολούσε με δύο τρίποντα από την περιφέρεια και οι Βακρινός με 7 και Συκάρης με 6 πόντους αντίστοιχα, έβαζαν το λιθαράκι τους για το + 20 των φιλοξενούμενων. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ξεχώρισαν Κολυβάκης και Zhu που πέτυχαν από ένα τρίποντο.

Η Niko Team μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξε επιμέρους 12 – 0 με Yi(6), Λάσκαρη(4) και Κολυβάκη , μειώνοντας στους 8. Οι Αλπινιστές που ήταν άστοχοι για τρία λεπτά, άρχισαν να πυροβολούν κατά ριπάς από την περιφέρεια(Μαγκανιάρης-Παπαντωνίου)με πέντε τρίποντα και με τον εξαιρετικό Μουτεβελή(3) να οδηγεί την επίθεση με 13 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 51.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και με ηγέτη τον Κολυβάκη με 8 πόντους και τον Καραμαλίνγκα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5, μείωσαν 44-52. Οι Αλπινιστές που κόλλησαν από την άμυνα της αντίπαλης ομάδας, δεν μπορούσαν να βρουν τον γνωστό γρήγορο ρυθμό τους, αλλά βρήκαν σκορ με Μαγκανιάρη(5) και Καράβη , κρατώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(49-62).

Οι Αλπινιστές μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς μιά ώρα αρχύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρώτο βιολί τον Καράβη με 4 πόντους και τον Μαγκανιάρη να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στο + 23. Η Niko Team προσπάθησε να χαμηλώσει την διαφορά με 5 πόντους του Πέτσα και τρίποντο του Κολυβάκη, για να έρθει ο Βακρινός με σουτ από τα 6,75 να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 61 – 78.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κολυβάκης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Niko Team είχε 14/41 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ ,έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε 23 λάθη.

Οι Αλπινιστές είχαν 19/38 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 7/19 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Niko Team: Yi 10(9ρ.),Zhu 3, Γκεζερλής, Καραμαλίγκας 9, Κολυβάκης 19(13ρ.), Λάσκαρης 10(8ρ.), Πέτσας 5, Α.Παπαπαύλου 2, Αν.Παπαπαύλου 3.

Αλπινιστές: Βακρινός 13, Καββαδίας 2, Καράβης 16, Λιοφάγος, Μαγκανιάρης 17, Μουτεβελής 17, Παπαδόπουλος 5 Παπαντωνίου, ποντίκας, Συκάρης 8.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό ξεκίνημα που έκαναν οι Αλπινιστές στο παιχνίδι.