22/10/2023
Sepolia Sharks 16 14 13 21 - 64 -
Hurricanes 13 11 16 10 - 50 -

Καθάρισαν στο τέλος τα αδέρφια Σελεμενάκη!

Με περίσσιο πάθος και διάθεση, τα Sepolia Sharks επικράτησαν με 64-50 των Hurricanes, κάνοντας έτσι το 3 στα 3 και σκαρφαλώνοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα στον τρίτο όμιλο της Evolution.

Ζεστοί από τα 6,75 μπήκαν οι Sharks, με τον Μπαρτσώκα, τον Μακαρίτη και τον Δημητρόπουλο να πετυχαίνουν από ένα τρίποντo ο καθένας στα πρώτα δέκα λεπτά. Από την άλλη, οι Hurricanes είχαν υπεροπλία στην γραμμή των ψηλών και με πέντε πόντους  του Γκυρτή και τέσσερις του Ιωαννίδη, έφεραν το σκόρ στο 16-13 στο τέλος της περιόδου.

Μακαρίτης με πέντε και Κορμανός με ένα τριποντάκι οδήγησαν στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου τους Σεπολιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν στο σκορ με 24-22, 3:06 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Περσίτσας απάντησε από μακριά, όπως και ο Γκυρτής με ένα γκολ-φάουλ για τους Hurricanes, οι οποίοι ωστόσο, δεχόμενοι πέντε πόντους από τον Δημητρόπουλο στο τέλος του δεκαλέπτου, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 31-26.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Ηurricanes παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ και με σκόρερ τον Γκυρτή (6π.) και τον Ιωαννίδη (6π.) ψαλίδισαν την διαφορά και μπλόκαραν επιθετικά τους Sharks, στο πρώτο μισό της περιόδου. Οι Σεπολιώτες σκόραραν κυρίως μέσω του Mακαρίτη (7π.), ο οποίος όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει το μαξιλαράκι ασφαλείας της ομάδας του πάνω από το +4. Σκορ τρίτης περιόδου 43-40!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα αδέρφια Σελεμενάκη (Δημήτρης και Σταμάτης) το πήραν προσωπικά και με 16 δικούς τους πόντους κλείδωσαν την υπόθεση νίκη για τους Sharks, παρά την προσπάθεια του Ρούπα και την Γκυρτή (4π.) από τους Hurricanes. Oι γηπεδούχοι έφυγαν από το κλειστό του Κολωνού με την τρίτη τους νίκη, με σκορ 64-50, κάνοντας έτσι το τρία στα τρία.

Betsson MVP για τους Σεπολιώτες αναδείχτηκε ο Σταμάτης Σελεμενάκης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης): Λέσκος 2, Μακαρίτης 16 (6ριμπ.), Καντιώτης 2 (8ασ.), Κορμανός 5, Σόβολος, Σελεμενάκης Σ. 10, Μπαρτσώκας 2 , Δημητρόπουλος 15 (6ριμπ.), Σελεμενάκης Δ. 8, Ηλιάδης 4.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Περσίτσας 5, Μακρής 2, Βασιλειάδης, Λατίφης 2, Ρούσσος, Βλάχος 2 (8ριμπ.), Ιωαννίδης 15, Γκυρτής 20 (11ριμπ.), Ρούπας 4.

Τι μας άρεσε: Το άπλετο πάθος των Sepolia Sharks!