15/10/2023
Ερυθρός Σταυρός 12 11 22 15 - 60 -
Basket Maniacs 6 15 19 12 - 52 -

Κουτουζής Vs Καλαμιώτης γράψτε άσσο!

Δύο φοβεροί παίκτες... μάγεψαν με την απόδοσή τους στο παρκέ του ΣΕΦ, με τον πρώτο αν οδηγεί τον Ερυθρό Σταυρό στη νίκη με 60-52 απέναντι στους Basket Maniacs του πολύ καλού Βασίλη Καλαμιώτη των 34 πόντων.

Οι συνεργασίες των Καλαμιώτη και Αλτιπαρμάκη στις θέσεις των ψηλών δεν βοήθησαν όσο πίστεψαν οι Basket Maniacs, με το πολύ γρήγορο περιφερειακό δίδυμο των Τσέκα και Μανίκα να δημιουργεί... θεματάκια στους φιλοξενούμενους και τον Ξυπόλυτο να εκτελεί για τρεις για το 12-6 πρώτης περιόδου για Ερυθρό. Ο Καλαμιώτης στήθηκε 2 φορές έξω από τα 6.75 και εκτέλεσε, με αποτέλεσμα οι Maniacs να μένουν κοντά στο σκορ και να απειλούν. Ο Κουτουζής όμως με τον Μανίκα τιμωρησαν τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων και βοήθησαν ωστε το ημίχρονο να βρει μπροστά τον Ερυθρό με σκορ 23-21.

Το πάθος και η συγκινητική πραγματικά εμφάνιση του Καλαμιώτη βρήκε στήριξη, με τον Νούκα να βοηθά και τους Maniacs να περνούν μπροστά με σκορ 31-32 στα μέσα της περιόδου, δείχνοντας πως μέχρι τέλους θα διεκδικήσουν ό,τι τους αναλογεί, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-40 για Ερυθρό, μετά από σερί του Μανίκα! Ήταν τέτοια... ματσάρα που το "μέχρι τέλους" ήταν ό,τι έπρεπε για να το περιγράψει, με τον Ερυθρό Σταυρό να παραμένει ψύχραιμος και να επικρατεί εν τέλει με σκορ 60-52.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Κουτουζής με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 34 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/37 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 5/15 βολές, 53 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 11/18 βολές, 46 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Τσέκα 5, Αγραπίδης 10, Κολοβός 4, Κουτουζής 15, Κυριακόπουλος 3, Μανίκας 15, Ξυπόλυτος 3, Πάντζαλης, Φάλαγγα 5.

Basket Maniacs (Δημητριάδης): Αλτιπαρμάκης 7, Αρβανιτίδης, Καλαμιώτης 34, Κόπελος, Νούκας 4, Σασσάς 3, Στασινόπουλος 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!