20/10/2022
Milwaukee Sucks 10 16 19 8 - 53 -
San Antonio Smurfs 6 19 14 9 - 48 -

Ξεκίνημα με νίκη για τους Milwaukee Sucks!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου για το πρωτάθλημα της Master League του τρίτου ομίλου , οι Milwaukee Sucks υποδέχτηκαν την νεοφώτιστη ομάδα San Antonio Smurfs στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος .Σ' ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με συνέχεις εναλλαγές στο σκορ , οι Milwaukee Sucks βγήκαν νικητές με τελικό αποτέλεσμα 53-48.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση , με το βάρος να πέφτει στην άμυνα .Οι Μαριόλης και Μαυροειδής,βάζοντας 4 πόντους έκαστος ,ξεχώρισαν στην επίθεση ενώ από τους San Antonio Smurfs ιδιαίτερα επιθετικός ήταν ο Σταύρου και έτσι η περίοδος έληξε με σκορ 10-6.

Η δεύτερη περίοδος ήταν τελείως διαφορετική, οι Milwaukee Sucks ξεκίνησαν καλύτερα στην επίθεση με μπροστάρη τον Οικονόμου ο οποίος πέτυχε 7 πόντους και έδωσε στην ομάδα του μια διαφορά 5 πόντων. Όμως οι San Antonio Smurfs αντέδρασαν , ο Καλαιτζόγλου πάτησε το γκάζι και παρέσυρε τους συμπαίκτες του στον ρυθμό του , πέτυχαν καλάθια στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να τελειώσει με σκορ 26-25.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι San Antonio Smurfs γυρίσαν την άμυνα τους σε ζώνη , οι Milwaukee Sucks δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην επίθεση .Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Στα τελευταία 3 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Μελιγκώνη – Οικονόμου η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους. Όμως με ένα τρίποντο του Σταύρου στην λήξη της περιόδου το σκορ διαμορφώθηκε 45-39.

Στην τελευταία περίοδο οι Milwaukee Sucks έδειξαν υπομονή στην επίθεση τους και βρήκαν λύσεις στην άμυνα ζώνης των San Antonio Smurfs με τους Οικονόμου και Μαριόλη να σκοράρουν . Οι San Antonio Smurfs αντέδρασαν για άλλη μια φορά παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ , μάζεψαν την διαφορά και ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης με τρίποντο του Καλαιτζόγλου η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους . Στο τελευταίο λεπτό φάνηκε η εμπειρία των Milwaukee Sucks στην κατηγορία . Ήταν ψύχραιμοι και πήραν την μεγάλη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 53-48.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Μαριόλης με 12 πόντους , 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν για πρώτο σκόρερ τον Εμμανουήλ Μουτσιόπουλο με 12 ποντους , 3 ριμπάουντ ,1 ασίστ και 7 κλεψίματα

Οι νικητές ειχαν 3/10 ελεύθερες βολές , 19/48 δίποντα , 4/17 τρίποντα , μάζεψαν 46 ριμπάουντ , 17 ασίστ και είχαν 7 κλέψιματα ενώ οι ηττημένοι ειχαν 3/9 ελεύθερες βολές , 12/32 δίποντα ,7/27 τρίποντα , 9 ασίστ , 10 κλεψιματα και μάζεψαν 31 ριμπάουντ.

Milwaukee Sucks (Οικονόμου)  Μαριόλης 12 , Μαυροειδής 6, Μελιγκώνης 6 (2), Οικονόμου (2), Πάνος 2, Τεπελίδης 6, Φωτόπουλος 5

San Antonio Smurfs ( Μποχωρίδης ) : Αλέξης 2, Βουρλίτης , Καλαιτζόγλου 10 (1), Μουτσιόπουλος 12 (1),Μποχωρίδης , Νινιός 6, Πανόπουλος 3 (1), Ρούσσος 2, Σταύρου 13 (2)

Τι μας άρεσε: το πάθος για την νίκη και από τις δυο ομάδες