24/02/2024
Ellinoroston Celtics 9 - 10 10 - 29 -
Termites 14 10 16 9 - 49 -

Με άμυνα από γρανίτη οι Termites τη νίκη!

Οι Termites ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τον Αποστολόπουλο να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σημειώνει 5 πόντους. Από την άλλη οι πράσινοι προσπάθησαν να χτυπήσουν σε πρωτεύοντες αιφνιδιασμούς, καταφέρνοντας να βρουν σκορ από τον Παπαϊάκο (4π) και να μειώνουν  9-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμούς οι φιλοξενούμενοι και με τον Ορφανίδη (6π) αυτή τη φορά να αναλαμβάνει δράση κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 10. Αρνητικό ρεκόρ για τους πράσινους στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς προσπαθούσαν να επιτεθούν κυρίως από μακριά, με αποτέλεσμα να μην βρουν ούτε πόντο στην δεύτερη περίοδο και να βρίσκπνται πίσω 9-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε και πάλι δυνατά και να βρίσκουν εύκολα καλάθια με τον Ορφανίδη (7π). Σαφώς βελτιωμένοι οι πράσινοι στο επιθετικό κομμάτι, κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα με αποτέλεσμα να βρουν ελεύθερα σουτ ώστε να μειώσουν στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πιέσουν σε όλο το γήπεδο, κάτι που λογικά θα έπρεπε να κάνουν νωρίτερα, καθώς έκλεψαν πολλές μπάλες και ανάγκασαν σε πολλά λάθη τους αντιπάλους τους. Ακόμα ένα δεκάλεπτο για τους πράσινους που δεν κατάφεραν πείσουν επιθετικά, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 29-49.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπιμπούδης με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μαλτέζος με 5 πόντους, και 13 ριμπάουντ.

Ellinoroston Celtics (Γιαννάκος): Γιαννάκος, Γουρνέλος 2, Μαλτέζος 5, Νικολαΐδης 5, Παπαϊάκος 5, Πιρπίρογλου 7, Τσιούμαδης, Φυλακτός 6

Termites (Αλεφαντινός): Αλεφαντινός 2, Αποστολόπουλος 5, Μπιμπούδης 16, Ορφανίδης 13, Παζαρλόγλου 7, Πασχαλινόπουλος 3, Πολύδωρος, Σταματόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων!