02/10/2022
Thessaloniki Avispas 21 10 26 22 - 79 -
Spacers 13 7 7 9 - 36 -

Με άμυνα για σεμινάριο πήραν την νίκη οι Thessaloniki Avispas!

Στο κλειστό γήπεδο της ΔΕΚΑ η ομάδα της Thessaloniki Avispas πήρε δίκαια την νίκη από τους Spacers με 79-36.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με ωραίες συνεργασίες έφτιαξαν μια διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους με μπροστάρηδες τον Βασίλη Χατζηιωαννίδη και τον Μαγούδη. Για τους Spacers ο Κελέσογλου προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 21-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες από τα μακρινά σουτ. Οι Thessaloniki Avispas χωρίς να εντυπωσιάσουν πήγαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 31-20.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να καθαρίσουν το παιχνίδι. Με όπλο την καλή αμυντική τους λειτουργία και την ευστοχία από τα μακρινά σουτ των Καμαρούδη και Μαγούδη μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Spacers προσπάθησαν να ακολουθήσουν στο σκορ όμως δεν βρήκαν λύσεις στην πολύ καλή αμυντική παρουσία των αντιπάλων τους και ήταν άστοχοι στα σουτ που επιχειρούσαν από την περιφέρεια.

Η τελευταία περίοδος τους αγώνα ήταν καθαρά τυπική καθώς παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για μείωση του σκορ, οι Thessaloniki Avispas εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι και με τον εξαιρετικό Β. Χατζηιωαννίδη κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 79-36.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Χατζηιωαννίδης με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Ιωάννης Αθανασιάδης με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Κουτουκόγλο, Μαγούδης 12(2), Καμαρούδης 9(3), Κώστας 7(1), Β. Χατζηιωαννίδης 25(1), Καλοβέρος, Σταματάκης 7, Σουλιώτης 11(1), Γ. Χατζηιωαννίδης 8.

Spacers: Κωνσταντινίδης 4, Κοντογεωργίου, Μπουρούδης 6(1), Κελέσογλου 9(3), Μίμης 5(1), Μασμανίδης, Τζίγκας 2, Αθανασιάδης 7, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος, Γκλαβέρης, Μαυρίδης 1.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική παρουσία του Βασίλη Χατζηιωαννίδη, ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος και στις δύο μεριές του παρκέ.