15/10/2023
Λύκοι 11 14 16 12 - 53 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 17 13 17 14 - 61 -

Με Mvp τον... coach ο Αρισταίος!

Σε έναν καταπληκτικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Φάληρο, ο Αρισταίος συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στην Evolution και επιβλήθηκε των Λύκων με τελικό σκορ 53-61.

Καμία διάθεση να περιμένει τους Λύκους να... σετάρουν τον αγώνα δεν είχε ο Αρισταίος, με τον Γκίνι και τον Τούντα να βάζουν ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι των "νησιωτών", τον Τζίγκο να προσθέτει απλόχερα ποιότητα και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά την παρέα του Δεμενεγα με 11-17, καθώς Νίτσικας και Ιατρού μείωσαν προς το τέλος της περιόδου. Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο όμορφο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν στο πρόσωπο του Βαγγέλη Ιατρού λύσεις και... ηρεμία, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και το πρώτο ημίχρονο να κλειδώνει στο 25-30.

Η τρίτη περίοδος ήταν απόλαυση! Πάνω κάτω το παιχνίδι, ένας Άρης Σάββας με ψυχή να προσπαθεί να μειώσει και να ισοφαρίζει και ένας Βασίλης Βαλεράςνα απαντά και να ξαναβάζει τον Αρισταίο μπροστά με 41-47 για τρίτη περίοδο. Προσπάθησαν οι Λύκοι πολύ, άλλωστε το DNA τους δε θα επέτρεπε κάτι διαφορετικό, αλλά ο Αρισταίος πιστός στο πλάνο του coach Δεμένεγα πήρε σωστές επιλογές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και επικράτησε με τελικό σκορ 53-61, έπειτα από... ματσάρα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Τούντας με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμοκαι ένα λάθος. Από τους Λύκους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ιατρού με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/46δίποντα, 4/16 τρίποντα, 13/19 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/36 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 5/9 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 9, Χαροκόπος, Κούβελας 15, Νίτσικας 4, Δρόσος 1, Καρακώστας Α. 4, Καρακώστας Α. 6, Ιατρού 14.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος, Γκίνι 1, Τούντας 11, Βαλεράς 7, Βρεττός, Φιλιππόπουλος 13, Τζίγκος 12, Περδικάρης 5, Παούρης 12, Ψημίτης.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στον αγώνα!