29/10/2023
Flint Tropics 16 19 14 28 - 77 -
Κούροι Κέας 7 9 7 8 - 31 -

Με σούπερ Τζαμτζή οι Tropics!

Οι Flint Tropics πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερές τους εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και πήραν εύκολα την νίκη απέναντι στους Κούρους, στην έβδομη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου της Development 2 League.

Αποντοι παρέμειναν για τα πρώτα δύο λεπτά οι Tropics, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Τζιώτες με τον Σπηλιόπουλο, ο οποίος σκόραρε 7 πόντους για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι βρήκαν στη συνέχεια τα πατήματα τους και με 8 πόντους του Τζαμτζή, τρεις του Καραντζη και δύο του Χατζηνάκη πήραν προβάδισμα στο σκορ με 16 -7 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Flint Tropics ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στην δεύτερη περίοδο. Καραντζής με 5, Ευθυμιόπουλος, Χατζηνάκης και Λουκάκης με 4 βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη οι Κουροι σκόραραν δια χειρός Βρεττου (3π.) και Ν. Παούρη , αλλά έμειναν πίσω στο σκορ με 35-16, πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο στο Κάρβουνο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν στόχο δια χειρός Τζαμτζή (8π.) από τη μία και Βρεττού (3π), Σπηλιόπουλου και Βουτυρά (2π) από την άλλη. Σκορ δεκαλέπτου 49-33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Flint Tropics με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και επτά διαφορετικούς σκόρερ, κλείδωσαν την υπόθεση νίκη, παρά το τρίποντο του Βρεττού και το γκολ φάουλ του Σπηλιόπουλου και έφυγαν από το Κάρβουνο νικητές, με σκορ 77-31.

Betsson MVP για τους Flint Tropics αναδείχθηκε o διαστημικός Βασίλης Τζαμτζής ο οποίος πέτυχε 26 πόντους (4/4 βολές και 11/14 δίποντα), κατέβασε 13 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους Τζιώτες ξεχώρισε ο Ευάγγελος Σπηλιόπουλος με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Γκατζηρούλης 5, Γράσσος 2 (5ασ,), Ευθυμιόπουλος 8, Καραντζής 17 (5κλ.), Λουκάκης 4, Σκαμαντζούρας, Τζαμτζής, Χατζηνάκης 15.

Κουροι Κέας (Παούρης): Gjoshi, Βουτυράς 2, Βρεττός 9 (3), Κορασίδης 4, Μπεθάνης, Παναγιωταράκος, Παούρης Σ., Παούρης Ν. 4, Σπηλιόπουλος 12.

Τι μας άρεσε: H ποιότητα και πληρότητα των Tropics!