08/10/2023
Lobsters BC 11 15 20 12 - 52 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 18 20 20 23 - 71 -

Με τη γνωστή συνταγή οι Τζιώτες!

Στην πρώτη αγωνιστική για τον τέταρτο όμιλο της Evolution, ο Αρισταίος επικράτησε με 52-71 των αξιόμαχων Lobsters, οι οποίοι υπέκυψαν στην πίεση και στην επιθετική ποιότητα των νησιωτών στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στο κλειστό γυμναστήριο του ΣΕΦ!

Άποντες έμειναν οι δύο ομάδες για τα 2,5 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μπιενουδάκη να σπάει πρώτος το ρόδι με δύο στις τρείς βολές. Η ζώνη που έπαιξαν οι Lobsters έβαλε πολύ δύσκολα στον Αρισταίο, ο οποίος παρέμεινε για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, αλλά εν τέλει βρήκε στόχο με έξι πόντους του Δημητράτου και δύο του Τούντα. Από την άλλη, οι Αστακοί με ένα τριποντάκι του Δελαλή και δύο πόντους του Τρικαλιώτη και του Τρέντσιου προηγήθηκαν στο σκορ με 11-8!

Ο Αρισταίος έβαλε τετάρτη στο δεύτερο δεκαλέπτο και με σκόρερ τον Gjini, τον Δημητράτο και τον Περδικάρη από τα 6,75, πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο 13 λεπτό, με 10-6! Οι Lobsters φάνηκαν έμπειροι και ψύχραιμοι και με εξι πόντους του Τρικαλιώτη και τέσσερις του Τρέντσιου, παρέμειναν κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Half-time break στο ΣΕΦ, 26-28!

Στο τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε απόλυτη ισορροπία. Τρικαλινός (6π.) και Αποστολόπουλος (5π.) από τη μια και Gjini με 6 από την άλλη ήταν οι μπροστάρηδες για τις δύο παρέες, στο επιθετικό τουλάχιστον κομμάτι. 20-20 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του δεκαλέπτου να κλειδώνει στο 40-48, αφήνοντας έτσι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Αρισταιου. Οι Τζιώτες με σκόρερ τον Περδικάρη, τον Παούρη, τον Δημητράτο και τον Τζιγκο έβγαλαν χαρακτήρα και επικράτησαν των Lobsters με 52-71, παρά την προσπάθεια του Τρέντσιου (9π.)!

Betsson MVP για το σύνολο του Δεμέναγα αναδείχτηκε ο Αριστείδης Δημητράτος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλέψιμο.

Lobsters (Ραχμάν) : Αποστολάκος 7, Γεωργίου, Δελαλής 3 (1), Μπενιουδάκης 5, Ντούντος 4, Ραχμάν 2, Τρέντσιος 17 (14 ριμπ.), Τρικαλιώτης 14 (4).

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 12 (11ριμπ.), Βρεττός 3, Δημητράτος 20 (8ρ.), Δρόσος 4, Παούρης 8(9ρ.), Περδικάρης 9 (6ρ.), Τούντας 4, Φιλιππόπουλος 4, Τζίγκος 7

Τι μας άρεσε: Η αποτελεσματικότητα των Lobsters και το πάθος των νησιωτών!