09/10/2022
Fioretsina Salonica 22 11 14 25 - 72 -
Φαβορί-τες BC 16 11 6 9 - 42 -

Με το πόδι στο γκάζι οι Fioretsina Salonica!

Μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι οι δύο ομάδες και με πολύ όμορφες συνεργασίες πρόσφεραν θέαμα στους ανθρώπους που παρακολουθούσαν τον αγώνα. Ο Κομίνης ήταν ασταμάτητος πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για τους Φαβορί-τες BC, όμως ο Παπαβασιλείου και ο Τετράδης ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση για τους γηπεδούχους, με τον τελευταίο να πετυχαίνει ένα μεγάλο buzzer beater και να διαμορφώνει το 22-16.

Στη δεύτερη περίοδος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στην άμυνα τους και στο να χαλάσουν το παιχνίδι του αντιπάλου τους, αυτό φαίνεται στους 22 πόντους που επετεύχθησαν και από τις δύο ομάδες. Παρά τις προσπάθειες του Χατζηαθανασίου να μειώσει την διαφορά για τους φιλοξενούμενους, ο Τετράδης κρατούσε σταθερά μπροστά τους Fioretsina Salonica με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-27.

Με αυτό τον τρόπο φτάσαμε στην τρίτη περίοδο όπου οι Fioretsina Salonica συνέχισε να ακολουθεί το πλάνο της και με οδηγό την άμυνα κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά με μπροστάρη τον Χαϊτλή και τον Χατζηλιάδη, διαμορφώνοντας το 47-33.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην επίθεση και με ωραίες συνεργασίες ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά διαμορφώνοντας το τελικό 72-42.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τετράδης Διονύσιος με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασσίστ και 6 τρίποντα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κομίνης Ιωάννης πετυχαίνοντας 17 πόντους με 3 τρίποντα, μαζεύνοτας 14 ριμπάουντ και δίνοντας 2 ασσίστ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 10(1), Χαριτίδης Α., Τετράδης 22(6), Παπαδόπουλος 5 (1), Χαϊτλής 10, Μπουμπόνας, Παπαβασιλείου 14(2), Χαριτίδης Φ., Ταξιλτάρης 6(1).

Φαβορί-τες BC: Ποντίκης 4(1), Κομίνης 17(3), Ζαχόπουλος, Κεσίσογλου, Βλάχος 3(1), Χατζηαθανασίου 13(1), Μιχαηλίδης 5(1).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και το πάθος των Fioretsina Salonica.