21/04/2024
Iron Maidan 13 6 7 5 - 31 -
Σκόρπιοι BC 5 16 11 16 - 48 -

Με τρομερή άμυνα το πρώτο ροζ για τους Σκόρπιους!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικό ξεκίνημα από την Παληγιάννη με 7 πόντους, για να ακολουθήσουν οι 3 πόντοι του Λιμνίδη και το τρίποντο του Μακρή. Για τους Σκόρπιους οι τρεις βολές του Τέγου τους κράτησαν κοντά στο σκορ, με τους Iron Maidan να προηγούνται με 13-5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έπαιξαν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Πολυφωνία στο σκοράρισμα για τους Σκόρπιους, με τους Αντωνέα και Καρπούζα να ξεχωρίζουν και να βάζουν μπροστά την ομάδα τους. Σε ρηχά νερά οι γηπεδούχοι στην δεύτερη περίοδο, βρήκαν μόνο 6 πόντους, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 19-21.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ. Στην συνέχεια οι Iron Maidan προσπάθησαν να ανακάμψουν με τον Λιμνίδη να βγαίνει μπροστά δίνοντας λύσεις επιθετικά. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τους Τέγο και Χειράκη, να σημειώνουν από 4 πόντους κρατώντας μπροστά την ομάδας τους με 26-32 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι. Η προσπάθεια όμως από Παληγιάννη και Λιμνίδη δεν ήταν αρκετοί, με τους Σκόρπιους να κλείνουν υποδειγματικά το παιχνίδι με τρομερή άμυνα και να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά λίγο πριν το τέλος. Τελικό σκορ 31-48, με τους Σκόρπιους να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνέας με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παληγιάννης με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Iron Maidan (Γεράκος): Γεράκος, Καλκοπέδης, Κατσάνος, Λημνίδης 10, Μακρής 6, Μακρής 1, Μαλτέζος 2, Παληγιάννης 12, Τσεκούρας

Σκόρπιοι (Αντωνέας): Αντωνέας 6, Ασπρούλης, Ευθυμίου 5, Καρπούζας 4 Μέτσο 3, Σαραντάρης 2, Τέγος 9, Τσιώτας 6, Χειράκης 13

Τι μας άρεσε: Η σπουδαία άμυνα των Σκόρπιων!