26/11/2023
G-vana 16 9 17 29 - 71 -
Ερυθρός Σταυρός 16 17 15 30 - 78 -

Μέχρι τέλους ο Ερυθρός!

Μετά το εκρηκτικό του ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ο Μοσχόπουλος άφησε το επιθετικό κομμάτι στον Νικήτα και παρά τις διαθέσεις των κιτρίνων, είδε τον Ερυθρό να απαντά με δύο τρίποντα του Κουτουζή και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-16, με τον Μανίκα να αφήνει και αυτός προς το τέλος το σημάδι του. Μετά το άκρως ισορροπημένο ξεκίνημα, ο Ερυθρός είδε τον Μανίκα να αναλαμβάνει πετυχημένα την επίθεση, να σκοράρει και να αυξάνει τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-33 για την παρέα του!

Ο Μαντζιώρης είχε απάντηση σε κάθε πιθανή επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμενων, έβαλε τα σουτ μέσης απόστασης και παρέα με τον Ζιάκανο ο οποίος ήταν πολύ πιο θετικός, μείωσαν για τους "κίτρινους", με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 42-48 για Ερυθρό. Αυτό το προβάδισμα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να το κρατήσει ο φοβερός και τρομερός Αγραπίδης, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα ώστε ο Ερυθρός Σταυρός να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 71-78.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κριστιάν Τσέκα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ζιάκανος με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/37 δίποντα, 14/39 τρίποντα, 6/11 βολές, 32 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη.

G-Vana (Χαλτούπης): Βίγλας, Ζιάκανος 26 Μαντζιώρης 19, Μοσχόπουλος 14, Νικήτας 8, Τσατσαλής, Χαλτούπης, Ψωμιάδης 4.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Τσέκα 20, Αγραπίδης 20, Κουτουζής 22, Μανίκας 13, Πάντζαλης, Παπαδόπουλος, Φάλαγγας Αλ, Φάλαγγας Αθ. 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!