12/11/2022
Brooklyn Nerds 14 14 15 25 - 68 -
Digeders BC 22 10 18 13 - 63 -

Νίκη με ανατροπή για τους Brooklyn Nerds!

Φέρνοντας "τούμπα" την αναμέτρηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Brooklyn Nerds επικράτησαν των Digeders και έκαναν δύο τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακοί ήταν οι Digeders στο ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς με βασικό πρωταγωνιστή τον Πατεράκη και άξιους συμπαραστάτες τους Τοπούζ και Θεοδώρου προηγήθηκαν με 14-22. Για τους γηπεδούχους οι Φορτσάτος, Κοντογιάννης και Ζαμπούρας ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η αστοχία και τα πολλά λάθη ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Nerds ωστόσο ευνοήθηκαν από την κατάσταση αυτή και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 26-26 χάρη στους Κοντογιάννη και Φορτσάτο. Οι φιλοξενούμενοι τελικά, κατάφεραν να κρατήσουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, αφού οι Ζορμπάς, Τσούλος και Κουφογεώργος σκόραραν στα τελευταία λεπτά. Σκορ ημιχρόνου, 28-32.

Στην επανάληψη οι Digeders μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, γύρισαν τη μπάλα στην επίθεση και με πολυφωνία "έχτισαν" διψήφια διαφορά (36-46). Οι Nerds έβγαλαν αντίδραση με τον Κοντογιάννη, μείωσαν σε 43-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν την ανατροπή.

Την... αντεπίθεσή τους επιχείρησαν να κάνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι. Με την άμυνα να σπάει κόκκαλα και τους Ζαμπούρα και Φορτσάτο να σκοράρουν οι "μπλε" μείωσαν στον πόντο (51-52). Οι Nerds μάλιστα δεν έμειναν εκεί. Με τον Κοντογιάννη να έρχεται ξεκούραστος από τον πάγκο και να τραβάει το... κουπί στην επίθεση, ολοκλήρωσαν την ανατροπή φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία για την συνέχεια. Στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν την ήττα σ' ένα παιχνίδι που ήλεγχαν για 30'.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοντογιάννης με 31 πόντους (12/21 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 7/11 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/59 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/47 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Κοντογιάννης 31, Ζαμπούρας 16, Χωριανόπουλος 3, Νικολαΐδης, Κοντορουχάς 2, Γιαννουλάκης 2, Φορτσάτος 14 (1)

Digeders (Ζορμπάς): Πατεράκης 9 (2), Ζορμπάς 4, Τσούλος 12 (2), Τοπούζ 12 (2), Θεοδώρου 12, Κουφογεώργης 14

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή των Nerds και η ηγετική εμφάνιση του Κοντογιάννη.

Τι δεν μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των Digeders.