23/11/2022
Monstars 19 15 17 14 - 65 -
Brokers 13 15 8 15 - 51 -

Νίκη με θέαμα για τους Monstars!

Στην πρώτη περίοδο οι Monstars πατούσαν καλύτερα και κατάφεραν από νωρίς να ξεφύγουν στο σκορ με τον Αμπατζή και τον Εμμανουήλ Στράντζαλη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια. Οι Brokers προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και με τον Βλάχο να σημειώνει σημαντικούς πόντους κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-13.

Οι Brokers προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά βελτιώνοντας την άμυνα τους και με τον Ψαρρόπουλο να βγαίνει μπροστα στο σκοράρισμα ξεκίνησε η αντεπίθεση τους. Οι Monstars δυσκολεύτηκαν αλλά βρήκαν λύσεις στην επίθεση με όμορφες συνεργασίες του Κωνσταντίνου και Αντώνη Αγατσιώτη και κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 34-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Πίεσαν την μπάλα και παίζοντας γρήγορο μπάσκετ στην επίθεση κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Brokers δεν μπόρεσαν να βρουν το αντίδοτο στον τρελό ρυθμό που επέβαλλαν οι αντίπαλοι τους και η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 51-36.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Ψαρρόπουλο να βγαίνει ξανά μπροστά όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Monstars εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και πήραν μία σημαντική για την συνέχεια νίκη με 65-51.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αναστάσης Βλάχος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Monstars: Αγατσιώτης Α. 12, Στράντζαλης Ε. 9(1), Αμπατζής 11(3), Πετάβρατζης 2, Στράντζαλης Ν. 6(2), Κωνσταντίνου, Πανόπουλος 2, Αγατσιώτης Κ. 8, Νικολαϊδης 2, Λαγογιάννης 13(1).

Brokers: Πεχλιβάνης 3, Ζαφείρης 2, Μαυρομανώλης 3(1), Μοσχάκης 5(1), Βλάχος 13(3), Ψαρρόπουλος 18(4), Γάκης 7(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Monstars και ο πλουραλισμός που είχαν στην επίθεση.