12/03/2023
Hurricanes 13 5 10 13 - 41 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 20 15 22 - 68 -

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας!

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες μπορεί να μην ήταν το φαβορί πριν το παιχνίδι με τους Hurricanes, αυτό όμως δεν τους πτόησε καθόλου. Έτσι το μεσημέρι της Κυριακής 12 Μαρτίου πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη με 41-68, που τους δίνει μεγάλη ώθηση στην προσπάθεια που κάνουν ώστε να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Γαλάτες βρίσκονται πλέον στο 7-11, ενώ οι Hurricanes υποχώρησαν στο 11-7 και έχασαν έδαφος στην μάχη για είσοδο στα Playoff της Evolution.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα, με τον Γκυρτή να πατάει καλά από τα πρώτα λεπτά και να πηγαίνει το σκορ στο 12-5. Ο Καζάνας ήταν εκείνος που έβγαλε αντίδραση για τους Γαλάτες, οι οποίοι πλησίασαν στο 13-8, ενώ ο Δούστος με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 13-11, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και επέτρεψαν στους Hurricanes να πετύχουν μόλις 5 πόντους! Γρήγορα η διαφορά έφτασε στο +10 (13-23), με τους Λατίφη, Βλάχο και Μακρή να μειώνουν στη συνέχεια σε 18-23. Με δύο τρίποντα του Μαντά το σκορ έφτασε στο 18-29, ενώ ο Τζανέτος Ανδρικόπουλος «χτύπησε» τελευταίος για το 18-31.

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα. Η διαφορά έφτασε στο +20 (22-42) δια χειρός Δούστου, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά επιθετικά. Ο ίδιος μάλιστα λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 24-46, για να έρθουν οι Λατίφης και Σακελλαρίου στη συνέχεια και να μειώσουν σε 28-46, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Έχοντας αποκτήσει πλέον ένα προβάδισμα που τους έφερνε πολύ κοντά στη νίκη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με περισσότερη αυτοπεποίθηση. Στον τομέα της επίθεσης η απόδοσή τους εξακολουθούσε να είναι καλή και γρήγορα έφτασαν στο +30 (35-65). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα και τελικά η κόρνα της λήξης βρήκε το σκορ στο 41-68 και τους Γαλάτες να πανηγυρίζουν τη νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δούστος με 17 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Γκυρτής με 12 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ.

Οι Hurricanes είχαν 11/33 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 7/23 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες μέτρησαν 18/46 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 5/8 βολές, 52 ριμπάουντ, όπως και 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 5 μπλοκ.

Hurricanes (Κοσυβάκης): Βασιλειάδης 5(5ρ.), Βλάχος 3(8ρ.), Γκυρτής 12(5ρ.), Κασσελάκης 4(3ρ.), Λατίφης 9(4ρ.), Μακρής 4(2ρ.), Περσίτσας, Ρούσσος, Σακελλαρίου 4(2ρ.)

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 13(5ρ.), Α. Ανδρικόπουλος 1(8ρ.), Τ. Ανδρικόπουλος 7(8ρ.), Γαλάνης 13(4ρ.), Δούστος 17(8ρ.), Καζάνας 11(16ρ.), Μπετχαβάς 6, Τερζής, Φώτου

Τι μας άρεσε: Η εικόνα που παρουσίασαν οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα.