52
Salonica Titans 16 8 15 13 9 61 -
Coble 12 6 10 24 - 52 -

Νίκη στη παράταση για τους Salonica Titans!

Στο κλειστό γήπεδο της Ευκαρπίας οι Salonica Titans έκαμψαν την αντίσταση των Co-Ble στην παράταση και κέρδισαν με 61-52.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας με το σκορ της περιόδου να είναι 16-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Οι ομάδες βελτίωσαν τις άμυνες τους και ανάγκασαν τους αντιπάλους σε πολλά άστοχα σουτ. Ο Παπίας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για τους Co-Ble, όμως οι Salonica Titans έβρισκαν λύσεις με τα καλάθια του Βανδήρα και του Καλαθά και μπήκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 24-18.

Στην τρίτη περίοδος οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πολύ καλή αμυντική τους παρουσία και εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά άστοχα καλάθια των Co-Ble για να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Καλογήρου και τον Αξαμπανόπουλο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση διαμορφώνοντας το 39-28.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με μόνο σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι και τα κατάφεραν. Εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των Salonica Titans και με μεγάλα καλάθια των Παπία και Τσακμάνη μείωσαν την διαφορα στους πέντε πόντους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην επαναφορά μετά απο τρίποντο του Παπία και ο Κεφαλάς έκλεψε την μπάλα και με εύστοχο δίποντο διαμόρφωσε το 52-52 οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Οι Salonica Titans μπήκαν πιο έτοιμη στην παράταση και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν εκ νέου προβάδισμα στον αγώνα. Οι Co-Ble προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι αλλά δεν είχαν τις δυνάμεις μετά την υπερπροσπάθεια που έκαναν στην τέταρτη περίοδο και το πέμπτο φάουλ του Παπία διέλυσε όποια ελπίδα είχαν να πάρουν κάτι απο το παιχνίδι. Ο Βασιλειάδης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση διαμορφώνοντας το τελικό 61-52.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νικόλας Καλαθάς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους Co-Ble ξεχώρισε ο Γιώργος Ντίσλης με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Δελανδρίας 4, Βασιλειάδης 7, Καλογήρου 9(1), Σαρασίτης 2, Αλειφτήρας 0, Βανδήρας 12(2), Καλαθάς 13, Λάππας 2 , Τσιβελεκίδης 2, Αξαμπανόπουλος 9(1), Νούτσιας 1.

Co-Ble: Τζιούφας 4, Παπίας 20(3), Τσακμάκας 9(3), Ντίσλης 14, Κοντογιώργος, Γουρναρόπουλος, Αλευράς, Κυριακόπουλος 3, Ζαλίδης, Κεφαλάς 2.

Τι αμς άρεσε: Το μεγάλο comeback των Co-Ble.