29/10/2023
Pressof BC 10 26 23 24 - 83 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 12 19 23 22 - 76 -

Νομικό περιμέναμε, Τσορτός τα... έσταξε!

Βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα του... Μπαλάσκα ο Θοδωρής ο Τσορτός, "εκτέλεσε" τον Αρισταίο και έδωσε τη νίκη στην Pressof με τελικό σκορ 83-76 σε ένα παιχνίδι με ρυθμό, με γρήγορες επιθέσεις και πολλά, πάρα πολλά τρίποντα!

Το μπάσκετ που είδαμε στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ποιοτικό και... στοχευμένο, έστω και αν οι δύο παρέες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες. Ο Περδικάρης με ενέργεια και όρεξη προσπάθησε να ξεχωρίσει για τους "Νησιώτες" και ο Παούρης εκτέλεσε για τρεις, ενώ από την άλλη ο Βασιλείου ήταν η κυρία απειλή για την Pressof, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12. Ο Τσορτός πήρε κάτι από την τρίποντη... λάμψη του Νομικού και εκτέλεσε 2 φορές παρακαλώ από τα 6.75, με την Pressof να περνάει μπροστά, τον Δημητράτο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 36-31.

Ο Βασιλείου πήρε τη μπάλα και αποφάσισε να το πάρει... προσωπικά, βάζοντας τη μπάλα στο καλάθι, με τον Δημητράτο να κανει το ίδιο από την αντίθετη πλευρά και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-54 για Pressof, με το τέλος του αγώνα να αναμένεται... φωτιά! Κανείς δεν ήξερε ποιός και... πώς θα πάρει το παιχνίδι, καθώς οι ομάδες το έπαιζαν "κορώνα γράμματα"! Η Pressof όμως βρήκε τα καλάθια που έπρεπε, έπαιξε τις άμυνες που... ήθελε και έφτασε στη επικράτηση με τελικό σκορ 83-76 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φατιόν Βασιλείου με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Δημητράτος με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/31 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 19/25 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/31 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 9/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 20, Μπαλάσκας 2, Τσορτός 15, Τρατολάτης 6, Νομικός 16, Κοροπούλης 24, Κοντάκος.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος 7, Τούντας 13, Δημητράτος 26, Βρεττός, Ψημίτης, Σέρβος, Περδικάρης 22, Παούρης 8.

Τι μας άρεσε: Γρήγορος ρυθμός, όμορφο μπάσκετ!