28/11/2022
Kamptzida lizards 18 16 15 23 - 72 -
Thessaloniki Avispas 14 10 20 7 - 51 -

Ντεμπούτο με νίκη για τον coach Αρβαν-ιτούδη των Kamptzida Lizards!

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Kamptzida Lizards να πιέζουν τους αντιπάλλους τους προσπαθώντας να πάρουν το κεφάλι στο σκορ και με όμορφες συνεργασίες του Λίγκου και του Γεράκη κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Βασίλη Χατζηιωαννίδη διαμορφώνοντας το 18-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους φτάνοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Τσερέλη και τον Σουρβινό να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση. Οι Thessaloniki Avispas δυσκολεύτηκαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους καθώς είχαν μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια αι το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ με 34-24.

Οι Kamptzida Lizards άλλαξαν την πιεστική άμυνα τους και ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με ζώνη. Αυτή η αλλαγή έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεκινήσουν την αντεπίθεση τους με μπροστάρη τον Βασίλη Χατζηιωαννίδη και να πλησιάσουν στο σκορ παίζοντας όμορφο μπάσκετ. Οι Kamptzida Lizards βρήκαν λύσεις στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους με τα μεγάλα τρίποντα του Ζαγαρτζιλή να διαμορφώνουν το 49-44.

Κάπου εκεί οι παίκτες του coach Αρβανιτίδη πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Λίγκο να είναι εξαιρετικός κοντά στο καλάθι. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους όμως η αστοχία από την γραμμή των τριών πόντων στοίχησε με αποτέλεσμα η κόρνα της λήξης να βρεί τις δύο ομάδες στο 72-51.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιάννης Λίγκος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Χατζηιωαννίδη με 26 πόντους,  ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 12(4), Λίγκος 24(1), Καρακίτσιος 2, Σουρβινός 7(1), Κουκούλης 5(1), Νικολαϊδης 2, Τσερέλης 10, Γεράκης 10(2), Πεφτιτσέλης.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης, Σοϊλεμεζίδης 3, Τζιτζάλης 2, Καμαρούδης 5(1), Κώστας 3, Μαυρίδης, Χατζηιωαννίδης Β. 26(1), Καλοβέρος 4, Λαζόπουλος, Σουλιώτης 5, Χατζηιωαννίδης Γ. 3.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών και των δύο ομάδων.