19/02/2023
Peristeri Trelleborg 10 11 20 16 - 57 -
Δαλάι Κλάμα 23 17 13 13 - 66 -

Οι Δαλάι Κλάμα πήραν το ματς των… απουσιών!

Οι Δαλάι Κλάμα ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη στο παιχνίδι των… απουσιών κόντρα στην Peristeri Trelleborg, επικρατώντας 57-66. Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αποδεκατισμένες το βράδυ της Κυριακής 19 Φεβρουαρίου, με τους γηπεδούχους να έχουν διαθέσιμη μόλις μία πεντάδα, ενώ οι Δαλάι Κλάμα είχαν μόνο μία αλλαγή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το 12ο ροζ φύλλο της σεζόν (12-4), ενώ η Peristeri Trelleborg γνώρισε την 8η ήττα της και υποχώρησε στο 8-8.

Όσον αφορά το ματς, το ξεκίνημα των Δαλάι Κλάμα ήταν τρομερό και το σκορ ξέφυγε νωρίς, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 4-18. Νικηταράς και Κρινής έκαναν ζημιά για το 8-23, ενώ Παύλου και Σταύρος Δαλέζος μείωσαν για την ομάδα τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-23.

Η Peristeri Trelleborg προσπάθησε να πλησιάσει στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν ξανά «γκάζι» και έφτασαν στο +20, όταν ο Τσίτος έγραψε το 18-38. Παύλου και Δημήτρης Δαλέζος συνέχιζαν την προσπάθεια από την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά οι Δαλάι Κλάμα παρέμειναν σε απόσταση «ασφαλείας», καθώς το σκορ βρισκόταν στο 21-40 έπειτα από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν κάπως το ρυθμό τους και κατάφεραν να χτίσουν ένα σερί 16-4, με τον Παύλου να τους… παίρνει από το χέρι και την διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο (37-46). Ο Νικηταράς απάντησε σε αυτό το ξέσπασμα με τρίποντο και έγραψε το 37-49, ενώ με μία βολή του Τσίτου ήρθε το 37-50. Ο Σταύρος Δαλέζος με δική του προσπάθεια πέτυχε το 39-50, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα ένα τρίποντο με τον Σωτηράκη που έκανε το 39-53. Το καλάθι του Παύλου ήταν αυτό που διαμόρφωσε το 41-53 που έμεινε ως το τέλος της περιόδου.

H Peristeri Trelleborg δεν τα παράτησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο έριξε και πάλι την διαφορά, κάνοντας το 52-59. Σωτηράκης και Τσίτος, ωστόσο, βγήκαν μπροστά και έφεραν την ομάδα τους ξανά στο +13 (52-65). Έτσι με την «κλεψύδρα να αδειάζει» οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους Δαλάι Κλάμα να πανηγυρίζουν τη νίκη με 57-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Τσίτος με 22 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 17 ριμπάουντ συνολικά. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δαλέζος με 16 πόντους, 3 ασίστ και 15 ριμπάουντ.

Η Peristeri Trelleborg είχε 21/49 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/14 βολές και 45 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησε 15 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Δαλάι Κλάμα είχαν 18/44 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 3/8 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Σ. Δαλέζος 10(7ρ.), Βαγενάς 3(2ρ.), Παύλου 23(10ρ.), Δ. Δαλέζος 16(15ρ.), Τσίντζας 5(11ρ.)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Νικηταράς 12(7ρ.), Κρινής 8(6ρ.), Σωτηράκης 21(2ρ.), Τσίτος 22(17ρ.), Μπαλατσός 1(7ρ.), Μάγος 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως με μόλις μία πεντάδα η Peristeri Trelleborg κατάφερε να σταθεί αξιοπρεπώς.