29/10/2022
Digeders BC 19 12 13 12 - 56 -
Athens Touvlakers 18 12 15 8 - 53 -

Οι Digeders πήραν το derby!

Στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτακος για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Digeders μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψαν την αντίσταση των Athens Touvlakers με σκόρ 56-53.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς . Οι γηπεδούχοι με τους Τσούλο και Θεοδώρου να πρωταγωνιστούν στο παρκέ του Σπάρτακου προηγήθηκαν στο σκορ(8-6), με τους Touvlakers να απαντούν δια χειρός Κοσκέρα(6π) και να προσπερνούν με 3(10-13). Η αντίδραση των Digeders ήταν άμεση, καθώς πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και χτύπησαν τον αντίπαλο στο ανοιχτό γήπεδο, πετυχαίνοντας ένα υπέρ τους επιμέρους 15-5, κλείνοντας τη περίοδο στο συν ένα(25-18). Ο Τσουλός  πέτυχε 12 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κοσκέρας είχε 10 .

Το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης στροφής της αναμέτρησης άνηκε στους Touvlakers, οι οποίοι  έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο. Με τον Κοσκέρα να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με βοήθειες από τον Λεμπούση,  οι Touvlakers  πέρασαν εκ νέου σε θέση οδηγού με 27-28. Οι Digeders δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρο στο +1(31-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο οι Touvlakers εμφανίστηκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, προσπερνώντας στο σκορ με 8 πόντους(33-41). Οι Digeders έφεραν  ξανά την αναμέτρηση στα μέτρα τους κλείνοντας το δεκάλεπτο μόλις με ένα πόντο πίσω στο 44-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία στο παιχνίδι(49-48) και έφτασαν μεχρι και στο +7(56-49). Οι Touvlakers δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά και υποχρεώθηκαν στην ήττα με 56-53. Πρωταγωνιστής των τελευταίων δευτερολέπτων ήταν ο Τσούλος ο οποίος αλλιώσε την προσπάθεια του Αγγουριδάκη για ισοφάριση από την γραμμή των 6.75.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσούλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Μιχαήλ Κοσκέρας είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ .

H Digeders είχαν 14/27 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 0/4 βολές, 22 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 6/20 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/11 βολές, 25 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Digeders(Ζορμπάς): Αγγελάκης 6, Ζορμπάς, Ζωγράφος, Θεοδώρου 4, Κουφογεώργος 4, Τοπούζ 2, Τσούλος 15.

Athens Touvlakers(Λειβαδάς) : Αγγουριδάκης, Κονταμπάσης, Κοσκέρας 16, Κουμουνδουρέας 1, Λειβαδάς 3, Λεμπούσης 4, Μαρίνος 3, Σαλμάν 3.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκειά της!