04/11/2023
Golden Boys 15 8 18 16 9 66 -
Old Firm BC 19 17 3 18 7 64 -

Οι Golden Boys ξαναχτίζουν σερί!

Νίκη θρίλερ για τους Golden Boys, οι οποίοι με μεγάλο καλάθι του Ποντικού στη λήξη της παράτασης απέδρασαν με 66-64, μετά από ένα θεαματικό και πολύ δραματικό παιχνίδι. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτήν την αναμέτρηση.

Μοιρασμένο εξίσου ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον Βασίλη Xαχάμη με 7 πόντους να οδηγεί τους Golden Boys και τον Ποντικό, με τέσσερις, να τον ακολουθεί. Από την άλλη, Τρωγάδας και Καλαμπάκος με τέσσερις και ο Κανελλόπουλος με τρεις έδωσαν επιθετικές λύσεις στην Old Firm, η οποία προηγήθηκε με 15-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Old Firm ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ντραγκότι και Καλαμπάκος με έξι ήταν οι επιθετικοί ηγέτες των ερυθρολεύκων, οι οποίοι παίζοντας αποτελεσματική άμυνα, περιόρισαν στους 8 πόντους τους Golden Boys, οι οποίοι σκόραραν δια χειρός αδελφών Χαχάμη, Σκλαβενίτη και Ποντικού. Οι ερυθρόλευκοι κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 23-36.

Οι Golden Boys μπήκαν αποφασισμένοι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και έτρεξαν ένα 9-0 σερί, με σκόρερ τα αδέρφια Χαχάμη (2π έκαστος), τον Ζυγολάνη (2π) και τον Ποντικό (3π). Η Old Firm δε κατάφερε να σκοράρει για 7,5 λεπτά, γεγονός που εκμεταλλέυτηκαν οι Golden, οι οποίοι με ένα τρίποντο του Α. Χαχάμη πέρασαν μπροστά με 41-39, σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Καλαμπάκο (6π), τον Τρωγάδα (5π) και τον Μουγκαράκη (4π) να ηγούνται της επιθετικής προσπάθειας των ερυθρολεύκων και τον Βασίλη Χαχάμη, από την άλλη, να οδηγεί τους Golden με έξι. Ο Τρωγάδας ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπιας, όμως ο Ιορδανίδης έβαλε ένα μεγάλο καλάθι και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο Καλαμπάκος πήρε στις πλάτες του Old Firm, σκοράροντας τέσσερις πόντους, ενώ από την άλλη οι αδερφοι Χαχάμη και ο Ιορδανίδης με δύο πολύ μεγάλες βολές έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στα χρυσά αγόρια, 64-61, 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Τρωγάδας έβαλε μεγάλο γκολ φάουλ και έφερε το ματς στα ίσια, όμως ο πολύπειρος Γιάννης Ποντικός με ένα τεράστιο δίποντο, χάρισε στους Golden τη νίκη με 66-64!

Betsson MVP για τους Golden Boys αναδείχτηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ. Για την Old Firm ξεχώρισε ο Ευστάθιος Καλαμπάκος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 6 ασίστ.

Golden Boys (Χαχάμης): Ιορδανίδης 8 (7ριμπ), Χαχαμης Α. 17 (15ριμπ), Ποντικός 11 (8ασ.), Χαχαμης Β. 22 (10ριμπ), Σκλαβενίτης 4, Ζυγολάνης 4 (8ριμπ).

Old Firm (Ντραγκοτι): Ντραγκότι 12 (11ριμπ), Κανελλόπουλος 7, Τρωγάδας 12 (7ριμπ), Μουγκαράκης 8, Καλαμπάκος 22 (6ασ.), Βασιλείου 3.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό σασπενς της αναμέτρησης!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Σκλαβενίτη. Περαστικά Άγγελε!