14/01/2023
Φιορετσίνα 17 9 13 15 - 54 -
Mandra Heat 16 16 14 17 - 63 -

Οι Mandra Heat έβαλαν… «στοπ» στη Φιορετσίνα!

Εφτά συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα μετρούσε η Φιορετσίνα, μέχρι να βρει στο δρόμο της τους Mandra Heat, οι οποίοι έβαλαν τέλος στο σερί, επικρατώντας 54-63. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα και τελικά ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την 10η νίκη τους, έχοντας παράλληλα 4 ήττες, ενώ από την άλλη η Φιορετσίνα μετράει πλέον 8 νίκες και 6 ήττες.

Η Φιορετσίνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν 10-4. Οι Mandra Heat ήταν αρκετά στατικοί στην επίθεση, κάτι που λεπτό με το λεπτό άλλαξε και έτσι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα για το 12-12. Με καλάθι του Γεωργακόπουλου και τρίποντη εκτέλεση του Χαρικιόπουλου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για λίγο στο σκορ (17-12), ωστόσο η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 17-16.

Με τρίποντο του Τσιλιώνη στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Heat πήραν το προβάδισμα με το σκορ στο 17-19. Αυτό τους έδωσε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και με καλάθι του Γιαννακή έφτασαν να προηγούνται 24-29. Η Φιορετσίνα προσπαθούσε να μείνει κοντά, με τους Αθανασόπουλο και Μαλακό να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να μειώνουν στο 26-32, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πλησιάσουν, με τους Χαρικιόπουλο και Παπαγιάννη να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στην επίθεση, όμως οι «απαντήσεις» ήταν συνεχόμενες από τους Mandra Heat, οι οποίοι παρέμειναν στο +7 (33-40). Ο Ακρίτας τότε βγήκε μπροστά για τη Φιορετσίνα, έφερε το ματς στο 37-40, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν πάλι και η τρίτη περίοδος τους βρήκε στο +7 με το σκορ να γράφει 39-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα έκανε την τελευταία προσπάθειά της για την ανατροπή. Ο Μανήσαλης πήγε τη διαφορά σε διψήφιο για το 39-51, όμως ο Γεωργακόπουλος δεν φαινόταν διατεθειμένος να αφήσει τον αντίπαλο να ξεφύγει και με δικές του προσπάθειες έκανε το 44-50. Η διαφορά στη συνέχεια παρέμεινε στους 5 με 7 πόντους σταθερά, οι Mandra Heat δεν ένιωσαν ουσιαστική απειλή και τελικά κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 54-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Μανήσαλης με 9 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ συνολικά.

Η Φιορετσίνα είχε 15/50 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 3/11 βολές, ενώ μάζεψαν 38 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησε 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη, οι Mandra Heat είχαν 17/36 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 11/14 βολές. Παράλληλα μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος 6(5ρ.), Ακρίτας 6(2ρ.), Γ. Γεωργακόπουλος 14(10ρ.), Αθανασόπουλος 6(3ρ.), Μαλακός 6(7ρ.), Γ. Γεωργακόπουλος 2(1ρ.), Παπαγιάννης 6(4ρ.), Χαρικιόπουλος 8(6ρ.), Μαγκούτης

Mandra Heat (Μανήσαλης): Γιαννακής 4(6ρ.), Ελευθεριάδης 12(4ρ.), Διολέτης 2(3ρ.), Μανήσαλης 9(11ρ.), Σιώκης 6(4ρ.), Αλεξάκης 19(6ρ.), Δρίβας 6(3ρ.), Μώλος 2(12ρ.), Τσιάβος, Τσιλιώνης 12(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Mandra Heat σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξαν να αγχώνονται.