23/11/2022
Puebla BC 17 8 17 10 - 52 -
Spacers 4 12 4 7 - 27 -

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι Puebla!

Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι οι Puebla και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς. Ο Χασεκίδης και Πάχτας βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια, δίνοντας με αυτό τον τρόπο το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Spacers άργησαν να μπούν στο κλίμα του παιχνιδιού και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 17-4.

Στη δεύτερη περίοδο οι Spacers ανέβασαν την απόδοση τους και έδειξαν παλμό με τον Αθανασιάδη  και  τον Παπανικολάου να πετυχαίνουν σημαντικούς πόντους για την ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και δεν βρήκαν εύκολες λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρεί στο 25-16.

Οι Puebla μπήκαν με το μαχαίρι στο λαιμό στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ανεβάσουν ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Ο Σουρμελίδης και ο Καπετάνιος ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Spacers μπήκαν και στην τρίτη περίοδο νωθρά και πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια και η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 42-20.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Spacers προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Αθανασιάδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και πήραν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια με 52-27.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ευστάθιος Χασεκίδης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Μαυρίδης με 6 πόντους, 8 ριπάουντ και 3 ασσίστ.

Puebla: Πάχτας 5(1), Αλεξανδρίδης 2,βΧασεκίδης 22(2), Σουρμελίδηςν12(2), Καριοφύλλης 5(1), Λαπαρίδης, Καπετάνιος 6, Ζαννίδης.

Spacers: Κωνσταντινίδης, Τζίγκας 3, Αθανασιάδης 9(1), Μίμης 5(1), Μασμανίδης, Παπανικολάου 4(1), Μαυρίδης 6, Παπάζογλου.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Puebla στην επίθεση.