05/11/2022
Titans 10 17 10 17 - 54 -
Miami Heets 5 15 26 19 - 64 -

Περήφανη πρόκριση η αρμάδα του Ξενοφών!

Στο Athens Sports Hall για την φάση των 64 του Basketaki Cup, οι Miami Heets πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του θεσμού, καθώς επιβλήθηκαν των Titans με σκορ 54-64 .

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά δεκαπέντε πόντους . Στο ξεκίνημα του οι παίκτες του Σάμιου πήραν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή(4-5), για να έρθει τελικά η απάντηση των γηπεδούχων και τρέχοντας ένα σερί 6-0, έκλεισαν  την περίοδο στο 10-5 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Titans με τους Ηλιαδάκη και Τρούλη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Athens Sports Hall, αύξησαν τη διαφορά έναντι των αντιπάλων τους στους11 πόντους(22-11). Οι  Heets αντέδρασαν και μείωσαν στους 4(22-18), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 27-20 υπέρ των γηπεδούχων .

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνου χέρι - χέρι. Οι Titans στις πρώτες στιγμές τους δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +9 (34-25). Σε εκείνο το σημείο οι  παίκτες του Σάμιου έβγαλαν ενέργεια και έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία(42-42). Με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Δρίτσα πήραν το προβάδισμα με(42-45). Οι"Τιτάνες" αντέδρασαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3(49-46).

Οι Titans διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου με σκορ 54-52. Εκείνη τη στιγμή οι Heets ξεδίπλωσαν στο γήπεδο όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα. Με τον εκπληκτικό Δρίτσα να πετυχαίνει τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Οι Titans σίγησαν επιθετικά, δεν κατάφεραν να βρουν λύση σε κανένα πρόβλημα και υποχρεώθηκαν στην ήττα. Οι Heets πήραν μεγάλη πρόκριση στους 32 του κυπέλλου με 54-64 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάνος Δρίτσας με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Κατσίφης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Miami Heets είχαν 17/40 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/16 βολές, 29 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη .

Titans(Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής, Γλαράκης 2, Ηλιαδάκης 10, Κατσίφης 12, Μιχάκης 10, Πασσάς 6, Τρούλης 6, Μπαμπάτσικος 8 .

Miami Heets(Σάμιος) : Αναστασίου 16, Δεντάκης, Δρίτσας 24, Ισμαήλος, Ιωαννίδης 2, Λορέντζος, Μαρινάκης 4, Πιτούλης 8, Ταγματάρχης 10 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Δρίτσα έξω από τη γραμμή των 6,75 !