09/10/2022
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 12 13 11 17 - 53 -
Rising Suns 14 14 13 7 - 48 -

Πέτυχαν την ανατροπή τα SuperΨΩΝΙΑ!

Στο κλειστό γήπεδο της Ευκαρπίας οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ πέτυχαν μία φανταστική ανατροπή και κέρδισαν τους Rising Suns με 53-48 σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε απο τις πολλές απουσίες των δύο ομάδων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στον αγωνιστικό χώρο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του παιχνιδιού να είναι χαμηλός. Το σκορ ήταν κοντά σε όλη την διάρκεια της περιόδου καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να κάνει ένα επιθετικό ξέσπασμα και να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας. Στη τελευταία φάση ο Χουρσαλάς θα διαμορφώσει το 12-14 για τους Rising Suns με buzzer beater στον αιφνιδιασμό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τους ίδιους ρυθμούς, αφού και οι δύο ομάδες είχαν μικρό ροτέισον λόγο απουσιών και δεν ήθελαν να ανεβάσουν το τέμπο του αγώνα. Παρόλο τον χαμηλό ρυθμό, το παιχνίδι κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών καθώς με την πάροδο του χρόνου γινόταν όλο και πιο σκληρό και ανταγωνιστικό. Για τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ ο Μπίνας ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, όμως ο Κωστόπουλος κρατούσε σταθερά μπροστά στο σκορ τους Rising Suns πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 25-28.

Το δεύτερο ημίχρονο θα βρεί και τις δύο ομάδες να προσπαθούν ολοένα και παραπάνω για να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι στο πρόσωπο των Μαλακώζη και Νταμπούδη έβρισκαν τις απαντήσεις σε κάθε καλάθι των Rising Suns του ασταμάτητου Χουρσαλά. Oι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 36-41.

Κάπου εκεί όμως γύρισε ο διακόπτης για τα ψώνια του Seattle. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και εκμεταταλευόμενοι τα πολλά άστοχα σουτ των Rising Suns επέστρεψαν στο παιχνίδι με τον Μπίνα να είναι ασταμάτητος κοντά και μακριά από το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 53-48.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κυπαρίσσης Νταμπούδης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Νίκος Χουρσαλάς πετυχαίνοντας double double με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Ποντικίδης 12, Μπίνας 17, Εμμανουηλίδης, Ιωαννίδης, Μαλακώζης 10(2), Φανουλάς 4, Νταμπούδης 10(1).

Rising Suns: Λαδόπουλος, Χουρσαλάς 23, Μάρκος 1, Τζωρτζίου 7, Κωστόπουλος 17(3)

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα των δύο ομάδων μέσα στο παρκέ κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών.