17/10/2023
Puebla BC 20 14 23 15 - 72 -
Δεν έχει 14 18 16 14 - 62 -

Πήραν την νίκη οι Puebla BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Puebla BC και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Νίκου Αλεξανδρίδη και του Σουρμελίδη, όμως οι Δεν Έχει δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Γιώργου Μυλωνά και του Λάμπρου διαμορφώνοντας το 72-62.

Στη δεύτερη περίοδο οι Δεν Έχει ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν την διαφορά με τον Νικο Μυλωνά και τον Γιαννακούδη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Puebla BC βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Καριοφύλλη και τον Καπετάνιο να βγαίνουν μπροστά κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 34-32.

Στην τρίτη περίοδο οι Puebla BC ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Καριοφύλλη, τον Σουρμελίδη και τον Σιωπη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Δεν Έχει προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Γιαννακούδη και του Νίκου Μυλωνά, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 57-48.

Στην τέταρη περίοδο οι Δεν Έχει προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να παλέψουν για την νίκη με τον Γιωργο και τον Νίκο Μυλωνά να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Puebla BC κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 72-62.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Δεν Έχει ξεχώρισε ο Νίκος Μυλωνάς με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Puebla BC: Καμπακάκης 2, Λεκομπλές 4, Πάχτας, Ν. Αλεξανδρίδης 7(2), Σουρμελίδης 16(4), Καριοφύλλης 30(4), Τσιάκαλης, Καπετάνιος 9, Π. Αλεξανδρίδης, Σιώπης 4.

Δεν Έχει: Γ. Μυλωνάς 14(1), Ν. Μυλωνάς 23(4), Κοντολέων, Σαλασάσογλου, Οικονόμου, Λάμπρου 6, Βρακάς, Γιαννακούδης 19(3).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.