69
Basketόσαυροι 12 17 13 11 - 53 -
86ers 17 20 16 16 - 69 -

Πήραν την νίκη οι 86ers!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, καθώς καμία δεν κατάφερε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Οι 86ers πατόυσαν καλύτερα στο γήπεδο και με τα καλάθια του Μουτσέλη και Σπυρόπουλου πέρασαν μπροστά στο σκορ, όμως οι Μπασκετόσαυροι έβρισκαν λύσεις στο πρόσωπο του Τσιγαρίδα και κράτησαν την διαφορά στο 12-17.

Στη δεύτερη περίοδο ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού προσφέροντας όμορφο θέαμα στους θεατές. Οι 86ers ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με ωραίες συνεργασίες του Συμεωνίδη και του Μουτσέλη πετύχαιναν το ένα καλάθι μετά το άλλο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Χαιρόπουλο και τον Πρεβενά και κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-37 και τους θεατές να περιμένουν με ανυπομονησία το δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Οι Μπασκετόσαυροι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τα μεγάλα καλάθια του Τσιγαρίδα, όμως οι 86ers άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και με όμορφο μπάσκετ ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 42-53.

Στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Μπασκετόσαυρων ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα περισσότερο. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια και δεν κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με τους 86ers να παίρνουν μία δίκαιη νίκη.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Μουτσέλης με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Μπασκετόσαυροι: Βελιντζέλος 2, Πρεβενάς 9(1), Χαιρόπουλος 10, Τσιγαρίδας 18(1), Χοπτερίδης 4, Πεφτίτσης 3.

86ers: Καλιακούδας 5, Σπυρόπουλος 15(2), Πντελίδης, Συμεωνίδης 11(2), Μουτσέλης 27(1), Καραγιάννης 6, Φραγγής 5(1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.