23/10/2022
Anatolians Jazz 15 19 25 18 - 77 -
Basketόσαυροι 9 13 20 16 - 58 -

Πήραν την νίκη οι Anatolians Jazz!

Στο κλειστό γήπεδο της Ευκαρπίας οι Anatolians Jazz επικράτησαν δίκαια των Basketόσαυρων με 77-58.

Στην πρώτη περίοδο οι Anatolians Jazz μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και με τα καλάθια του Τρυφωνίδη και Βαφειάδης έχτισαν μία μικρή διαφορά. Οι Basketόσαυροι δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις επθετικά όμως με τα μεγάλα καλάθια του Τσιγαρίδα έμεινε στο παιχνίδι με το σκορ να είναι 15-9.

Οι Basketόσαυροι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Χοπτερίδη να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Μπαντή ο οποίος έδινε τις λύσεις στους Anatolians Jazz σε κάθε επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, οδηγώντας την ομάδα του στο ημίχρονο να προηγείται με 34-22.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε και απο τις δύο ομάδες. Οι Basketόσαυροι προσπαθούσαν με τα καλάθια του Πρεβενά και του Τσιγαρίδα να μειώσουν την διαφορά όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις και κατάφεραν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στο σκοράρισμα οι Anatolians Jazz διαμόρφωσαν το 59-42.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή  με τις προσπάθειες του Χοπτερίδη και του Δημητριάδη όμως ήταν πολύ άστοχοι από τα σουτ της περιφέρειας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την αστοχία των αντιπάλων τους και πήραν μία δίκαιη νίκη με 77-58.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γεώργιος Μπαντής πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό double double με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιωάννης Χοπτερίδης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Anatolians Jazz: Αλεξιάδης Α. 6, Παπαϊωάννου 3(1), Χατζηεμμανουήλ 2, Οδοντίδης 9, Βαφειάδης 10(2), Μπαντής 14, Χαρζηηλίας 2, Αλεξιάδης Σ., Παρισάκης 6, Τρυφωνίδης 13(1), Χατζόπουλος 12.

Basketόσαυροι: Λαδάς 3(1), Χοπτερίδης 16(1), Τσεπνίδης 6, Πρεβενάς 8(2), Ποζίνης 3(1), Τσιγαρίδας 10, Δημητριάδης 7, Πεφτιτσής 3(1).

Τι μας άρεσε: Οι εξαιρετικές συνεργασίες των Anatolians Jazz.