13/11/2022
Χάνειball 15 10 15 19 - 59 -
Athens Touvlakers 14 18 19 16 - 65 -

Προελαύνει η αρμάδα του Λειβαδά!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, οι Athens Touvlakers πραγματοποίησαν τη πέμπτη νίκη στη λίγκα, καθώς επικράτησαν της Χάνειball με σκορ 59-65 .

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Κωνσταντίνο Χριστόπουλο να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του, πήραν τα ηνία στο σκορ. Οι κυανοκίτρινοι κατάφεραν και  έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία(11-11). Οι γηπεδούχοι πραγματοποιήσαν στην συνέχεια ένα επιμέρους 5-4 και έκλεισαν την περίοδο στο +1(15-14). Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Αντώνης Λειβαδάς πέτυχε 8 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο επίσης πολύ καλός Κωνσταντίνος Χριστόπουλος είχε 7 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει. Η παρέα του Λειβαδά με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και τους Μαρίνο και Καρμοίρη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό της Basketaki Arena πέρασαν μπροστά με οκτώ πόντους (20-28). Εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους 10(22-32), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 25-32. Ο Μαρίνος τελείωσε τη περίοδο με 6 πόντους, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Γιάννης Χριστόπουλος είχε 6.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομαδάρα του Λειβαδά κατέθεσε στο παρκέ της Basketaki Arena όλο το μπασκετικό ταλέντο που διαθέτει. Είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που της τέθηκε στο παρκέ, με την διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει την τιμή των 19 πόντων(31-50). Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος τους Μπελεφάντη(4π), Κωνσταντίνο Σερ. Χριστόπουλο(3π) και Κωνσταντίνο Χριστόπουλο(2π), οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης στο -11 με σκορ 40-51 . Ο Σαλμάν σε αυτό το διάστημα πέτυχε 9 πόντους, ενώ 7 είχε ο Μπελεφάντης .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Touvlakers άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 14( 47-61). Οι γηπεδούχοι πήγαν να φέρουν τούμπα την αναμέτρηση, καθώς έτρεξαν σερί 12-0, μειώνοντας τελικά στο καλάθι(59-61). Η  προσπάθεια αντεπίθεσης έμεινε ημιτελής, αφού ο ήχος από τη κόρνα λήξης της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα, με σκορ 59-65 . Με αυτό το αποτέλεσμα οι Athens Touvlakers έπιασαν στη τρίτη θέση τη Χανειball!

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Κοσκέρας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Athens Touvlakers είχαν 12/33 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 8/14 βολές, 49 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/56 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/21 βολές, 51 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη .

Χάνειball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Δαμουλάκης, Κότσιφας 3, Μπελεφάντης 7, Γιάννης Χριστόπουλος 16, Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος, Δημήτρης Χριστόπουλος, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 10 .

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγκουριδάκης, Καρμοίρης 5, Κοσκέρας 11, Λειβαδάς 8, Λεμπούσης 7, Μαρίνος 10, Ρίζας 9, Σαλμάν 15  .

Τι μας άρεσε : Το ποσοστό ευστοχίας του Σαλμάν έξω από τη γραμμή των 6,75 !