22/10/2023
Rakuzan 10 12 9 12 10 53 -
Κούροι Κέας 10 15 9 9 4 47 -

Rakuzan στην παράταση... τέζα οι Κούρου!

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο κλειστό του Φαλήρου, το οποίο κρίθηκε στο πεντάλεπτο της παράτασης, η Rakuzan επιβλήθηκε με 53-47 της παρέας των Κούρων Κέας, οι οποίοι έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη!

Φοβερό το παιχνίδι στα πρώτα δέκα του λεπτά, με τις δύο παρέες να τρέχουν με την πρώτη ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρουν! Προς το τέλος οι πολύ όμορφες προσπάθειες των εξαιρετικών Παυλίδη και Σπηλιόπουλου... έγραψαν το 10-10 με το οποιο έκλεισε η πρώτη περίοδος! Δύο παίκτες με μπόλικο επιθετικό ταλέντο, Αμανατίδης από τη μία και ο εκπληκτικός και... old school Βαγγέλης Σπηλιόπουλος από την άλλη, ήταν τα δύο πρόσωπα που απασχόλησαν τη στατιστική, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-25 και το παιχνίδι να είναι ξεκάθαρο ότι πάει εκτός απροόπτου έτσι μέχρι τέλους.

Το τρίτο δεκάλεπτο μας τα... χάλασε λίγο, καθώς ο ρυθμός και η ποιότητα των επιλογών δεν ήταν αντάξια των δύο ομάδων, με τον Γκόλια να βάζει ενέργεια και να προσπαθεί πολύ για τους Κούρους Κέας, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 31-34. Για όποιον βλέπει και ξέρει μπάσκετ το παιχνίδι... φαινόταν! Η διαφορά δεν ξέφευγε, το ένα καλάθι απαντούσε στο άλλο και εν τέλει... παράταση με σκορ 43-43! Εκεί η Rakuzan είναι περισσότερες λύσεις και καθαρό μυαλό και επιβλήθηκε με τελικό σκορ 53-47, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Αμανατίδης με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο.και μία ασίστ. Από τους Κούρους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σπηλιόπουλος με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/58 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/19 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/51 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 5/15 βολές, 58 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη.

Rakuzan (Αμανατίδης): Αθανασόπουλος 3, Αμανατίδης 22, Αυγερινός 4, Μικρός 4, Παυλίδης 10, Πισιμίσης 9, Τούντας 1.

Κούροι Κέας (Κορασίδης): Γκιόσι, Βουτυράς, Γκόλιας 9, Κορασίδης 3, Παναγιωταράκος 8, Παούρης Ν. 2, Παούρης Σ. 5, Σπηλιόπουλος 20.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!