21/11/2022
Δεν έχει 17 18 13 23 - 71 -
Salo Nics 16 8 12 23 - 59 -

Συνεχίζει το τραίνο των Δεν Έχει!

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά θέλωντας να πάρουν το προβάδισμα. Ο Τέγος ήταν ασταμάτητος στη ρακέτα για τους Salo Nics πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Δεν Έχει με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση και τον Καλπαξίδη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους κατάφεραν να κερδίσουν την πρώτη μάχη και να προηγηθούν με το εύθραστο 17-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δεν έχει πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν να φτιάξουν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας. Με βελτιωμένη άμυνα έπνιξαν τους αντιπάλους τους και με μπροστάρη τον Νίκο Μυλωνά βρήκαν λύσεις στην επίθεση βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Οι Salo Nics δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρεί πίσω στο σκορ με 35-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ο Τέντσος βγήκε μπροστά για την ομάδα του πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια όμως οι Salo Nics ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τους Βαβρίτσα και Γιώργο Μυλωνα να δίνουν λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 48-36.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε καθώς οι Salo Nics τα έδωσαν όλα για να γυρίσουν το παιχνίδι όμως η αστοχία απο την περιφέρεια συνεχίστηκε δυσκολεύοντας την προσπάθεια τους. Οι Δεν έχει άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων και με πλουραλισμό στην επίθεση βρήκαν λύσεις καταφέρνοντας να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεα με 71-59.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Μυλωνάς με 18 πόντους και 55 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ανδρέας Στεργιόγλου με 6 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Δεν Έχει: Μυλωνάς Γ. 7(1), Μυλωνάς Ν. 18(2), Κοντολέων 6(1), Καλπαξίδης 8, Σαλασάσογλου 7(1), Βαβρίτσας 10, Βρακάς 7(1).

Salo Nics: Τάσσιος 4, Στεργιόγλου 6, Συνδικιώτης 2, Δημητριάδης 2, Καρακίτσας 8, Κούκης Α. 9(1), Τέγος 9, Κούκης Ι., Τέντσος 19(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασείες των παικτών και των δύο ομάδων.