14/11/2022
Sicarios BC 34 12 26 16 - 88 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 11 19 11 16 - 57 -

Συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους στο πρωτάθλημα οι Sicarios!

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Sicarios και κατάφεραν να κυριαρχίσουν από το πρώτο λεπτό. Ο Μητσάκης και ο Παπασταθόπουλος ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ ήταν πολύ άστοχοι κοντά στην ρακέτα και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων με το σκορ της περιόδου να είναι 34-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Ακριτόπουλο και τον Μαλακώζη να πετυχαινουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο και να μειώνουν την διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το επιθετικό κρεσέντο των αντιπάλων τους, παρόλα αυτα με τα καλάθια του Παπαθανασίου κατάφεραν να μείνουν μπροστά διαμορφώνοντας το 46-30.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους Sicarios να ανεβάζουν στροφες και με όμορφες συνεργασίες των Πανταζή και Ξιούφη να αυξάνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά απο τους αντιπάλους τους. Η κούραση επηρέασε τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ καθώς είχαν λίγες αλλαγές και δεν μπορουσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα η λήξη της τρίτης περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 72-41.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι φιοξενούμενοι προσπάιθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Μπίνα και του Ακριτόπουλου όμως οι Sicarios με όμορφες συνεργασίες κράτησαν την διαφορά και πήραν την νίκη με 88-57.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Μητσάκης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χρήστος Ακριτόπουλος με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 4 κλεψίματα.

Sicarios: Λεφάκης 4, Πανταζής 12, Μητσάκης 20(4), Παπαθανασίου 19, Κάγκουρας, Ξιούφης 11(1), Παπασταθόπουλος 13(1), Σανκαρέ 9.

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Μπίνας 17(1), Ακριτόπουλος 20(6), Ιωαννίδης, Μαλακώζης 12(2), Φανουλάς 4, Νταμπούδης 4.

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός πλουραλισμός των Sicarios.