25/02/2024
Salo Nics 19 20 17 25 - 81 -
Πανικός BC 12 12 17 16 - 57 -

Τέταρτη σερί νίκη οι Salo nics στην Master League!

Καταφέρνοντας να αυξήσουν προοδευτικά την διαφορά που πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο οι  Salo nics έφτασαν στην επικράτηση απέναντι στον Πανικός BC.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνάτα και με οδηγό την άμυνα προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Το 12-12 έγινε 19-12 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου το τελευταίο καλάθι να σημειώνει ο Πατίκας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκει ακριβώς από όπου ειχαν σταματήσει προηγουμένως. Με μια απίστευτη αμυντική λειτουργία, αυξήσαν το σερί τους στο 19-0, με το σκορ να γίνεται 31-12 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Πριν την λήξη του ημιχρόνου η διαφορα έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της στο +22 με το σκορ να δείχνει 39-17. Ο Πανικός BC μείωσε στους 15 στο ημίχρονο (39-24) με ένα σερί 0-7.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε τρομερές μοναμαχίες. Από την μία οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πατήσουν πάνω στην διψήφια διαφορά που πήραν και να τελειώσουν την αναμέτρηση, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έχοντας το μομέντουμ από το τέλος της δεύτερης περιόδου προσπάθησαν να επανέλθουν στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνει 56-41 και πλεόν οι Salo nics ήταν πιο κοντά στην νίκη.

Στην τελευταία περίοδο το σκορ έφτασε αρχικά το +20 (64-44) για να φτάσουμε και στο 75-49(+26)  κάνοντας τα τελευταία λεπτά να δείχνουν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό 81-57 δίνει συνέχεια στο σερί νικών των γηπεδούχων εδραιώνοντας την μεταξύ των πρώτων ομάδων της βαθμολογίας.

MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πατίκας με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Από τους ηττημένους 24 ποντους και 5 ριμπάουντ πέτυχε ο Δημήτρης Αντωνάκης

Salo nics :Γκόζης 10,Κεπαπτσόγλου2,Πατίκας 29(1),Πούλιος 8,Συνδικιώτης 1,Τάσσιος 6.Τέγος 8(2),Τέντσος 17(2),Τσούγκας

Πανικός BC:Αντωνάκης 24,Κοντόπουλος 5(1),Νικολόπουλος 6,Τσάτσας 8(1),Τσελεκίδης 5,Ψοφογιώργος Δ. 6,Ψοφογιώργος Αθ. 5