13/01/2024
Old Firm BC 22 22 16 10 - 70 -
Athens Touvlakers 14 16 9 13 - 52 -

Θυμίζει και πάλι Old Firm!

Από την αρχή έδειξαν ότι θέλουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι, με τους Ντραγκότι και Κανελόπουλο να ξεκινάνε καλά και να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν να επιτεθούν κυρίως από μακριά με τους Λειβαδά και Χονδρογιάννη, μένοντας έτσι κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Μέξας για τους Touvlakers, οποίος βρήκες λύσεις κυρίως με διεισδύσεις. Εξαιρετικός Παϊκόπουλος για την Old Firm, κατάφερε να κρατήσει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ανέλαβε δράση ο Καλαμπάκος και με μεγάλα σουτ έκοψε τις όποιες ελπίδες για νίκη στους φιλοξενούμενους. Τελικό σκορ 70-52.

Οι γηπεδούχοι είχαν 2/11 βολές, 25/56 δίποντα και 6/25 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 7 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/25 βολές, 16/39 δίποντα και 2/23 τρίποντα, μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 14 λάθη.

Old Firm (Ντραγκότι): Βασιλείου 2, Καλαμπάκος 19, Κανελόπουλος 5, Λαμπρόπουλος, Μουγκαράκης 6, Ναστούλης 2, Ντραγκότι 7, Ξυλιάς 7, Παϊκόπουλος 14, Τρωγάδας 8

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Κοσκέρας 10, Κουμουνδουρέας 5, Λειβαδάς 3, Μέξας 21, Μαρίνος 1, Μπαρδούτσος 4, Χονδρογιάννης 8

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!