19/12/2022
Salo Nics 10 17 10 9 - 46 -
Fioretsina Salonica 19 8 21 15 - 63 -

Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έδωσε στους Fioretsina Salonica την νίκη!

Μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο οι Fioretsina Salonica και με τον γρήγορο ρυθμό τους κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τα καλάθια του Μιλκούδη και του Ταξιλταρίδη. Οι Salo Nics δυσκολεύτηκαν να ανακόψουν τον επιθετικό ρυθμό των αντιπάλων τους παρά τα μεγάλα καλάθια του Καρακίτσα και με αυτό τον τρόπο η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 10-19.

Κάπου εκεί όμως οι Salo Nics ανέβασαν την απόδοση τους και επέστρεψαν στο παιχνίδι. Με βελτιωμένη άμυνα ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε πολλές άστοχες προσπάθειες και με υπομονή στην επίθεση κατάφεραν με τα συνεχόμενα καλάθια του Τέγου να φέρουν το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους και η αστοχία από την περιφέρεια έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες στο 27-27.

Στην τρίτη περίοδο οι Fioretsina Salonica μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Ανέβασαν την πίεση στην μπάλα κάνοντας πολλά κλεψίματα και με αυτόν τον τρόπο πέτυχαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Παπαδόπουλο, τον Παπαβασιλείου και τον Τετράδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την πίεση στην μπάλα κάνοντας πολλά λάθη τα οποία κόστισαν στην άμυνα και με αυτόν τον τρόπο βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με 37-48.

Στη  τέταρτη περίοδο οι Fioretsina Salonica συνέχισαν με το ίδιο πλάνο και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά τους παίζοντας γρήγορο μπάσκετ.  Η κούραση δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Salo Nics, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό σκορ 46-63.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Χαράλαμπος Παπαδόπουλος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φίλιππος Τέγος με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 8(1), Τσούγκας 2, Τάσσιος 5, Στεργιόγλου 3(1), Καρακίτσας 7(1), Τέγος 21(1), Κούκης.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 4, Μιλκούδης 8, Τζάμος 7, Παπαδόπουλος 9, Δοξάκης 6, Παπαβασιλείου 8(1), Τετράδης 9, Ταξιλταρίδης 8(2), Χαϊτλής 4(1).

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός πλουραλισμός των Fioretsina Salonica