02/10/2022
Salonica Old Stars 13 11 15 18 - 57 -
Remax Domino 18 19 15 12 - 64 -

Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να πάρουν την νίκη οι Remax Domino!

Στο κλειστό γήπεδο της ευκαρπίας οι Remax Domino μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πήραν την νίκη και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου με σκόρ 57-64.

Ξεκίνησαν νωθρά την πρώτη περίοδο οι Salonica Old Stars δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν μία μικρή διαφορά στο παιχνίδι με τα καλάθια των Χουλιάρα και Ζγέρα, διαμορφώνοντας το 13-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Remax Domino συνέχισε να εκμεταλλεύεται το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων και μεγάλωσαν την διαφορά με τον Χουλιάρα να μοιάζει ασταμάτητος κοντά στο καλάθι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου ο Ζγέρας μετά απο επιθετικό ριμπάουντ διαμόρφωσε το 24-37 με buzzer beater, ύστερα από άστοχη βολή του Χουλιάρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Salonica Old Stars μπήκαν πιο συγκεντρωμένα και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Λαθουράκης και ο Ματούλας ήταν οι μπροστάρηδες της αντεπίθεσης των γηπεδούχων πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν σταθερή την διαφορά σε όλη την διάρκεια της περιόδου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 39-52 με την εύστοχη βολή του Ματούλα.

Οι Remax Domino χαλάρωσαν στη τελευταία περίοδο δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Οι Salonica Old Stars εκμεταλλεύτηκαν αυτή την ευκαιρία και με ωραίες συνεργασίες μείωσαν την την διαφορά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού όμως δεν είχαν τον χρόνο για να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ζγέρας Κωνσταντίνος με 31 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλεξιάδης Αθανάσιος με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 17 (5), Βλάχος 2, Ματούλας 15 (2), Μωυσάκος, Αλεξιάδης 9, Κατράνας 6, Καλλίνης , Τροκάνας 6, Χριστόπουλος 2.

Remax Domino: Χριστόπουλος 13, Ηλιάδης Σ. 11(1), Γραμματικός 3(1), Ηλιάδης Π. 6, Ηλιάδης Η., Ζγέρας 31.

Τι μας άρεσε: Η επιμονή των Salonica Old Stars να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι.