12/03/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 18 8 13 15 - 54 -
Baca Juniors BC 2 9 8 8 - 27 -

Τρέξτε, σκοράρετε... νικήστε!

Είναι γνωστή η συνταγή του coach Δεμένεγα, ο Αρισταίος την ακολουθεί κατά γράμμα και οι "νησιώτες" έβαλαν άλλο ένα διποντο στο σακούλι τους, επικρατώντας με 54-27 των Baca Juniors, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την άνοδο στην Evolution!

Από τη στιγμή που μπήκαν τα πρώτα σουτ από την περιφέρεια, ο Αρισταίος ήταν πολύ καλύτερος και με το δίδυμο Παούρη Μουλαρογιάννη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ επιβλήθηκε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 18-2, καθώς η αστοχία των φιλοξενούμενων τους πλήγωνε.

Ο Γαργαλάκος προσπαθούσε με όμορφες κινήσεις κοντά στο καλάθι είτε να σκοράρει είτε να δημιουργήσει, με τον Σπεντζούρη και τον Κασφίκη να... λύνονται και να βελτιώνουν τους φιλοξενούμενους. Ο Β. Παούρης εκτέλεσε για τρεις και κράτησε το μεγάλο προβάδισμα των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-11.

Ο Φώτης ο Μπαρμπάκης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και μαζί του πήρε και τους Baca, οι οποίοι κυρίως με περιφερειακά σουτ θέλησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, κλείνοντας την περίοδο με 39-19 πίσω, καθώς ο Παούρης πήρε ρόλο δημιουργού για Αρισταίο και διέπρεψε προς το τελος της τρίτης περιόδου!

Με απίστευτη θέληση για τη νίκη και καμιά όρεξη για... αστεία, ο Αρισταίος πήγε στο ίδιο μοτίβο μέχρι τέλους, έτρεξε, πίεσε και έφτασε στη δίκαιη επικράτηση με 54-27, στο κλειστό του ΣΕΦ!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Baca ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σπεντζούρης με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ενα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/26 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 4/8 βολές, 37 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/37 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 2/4 βολές, 28 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Μπερκέτης, Μουλαρογιάννης 3, Γκίνι 1, Τούντας, Παούρης Γ. 17, Φιλιππόπουλος 7, Ψημίτης 2, Κορασίδης 8, Μήτσικας 2, Παναγιωταράκος 6, Παούρης Β. 8.

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 2, Κασφίκης 5, Σπεντζούρης 5, Γαργαλάκος 5, Μπαρμπάκης 5, Μαρτίνης 4, Μπίζος 1.

Τι μας άρεσε: Ο Αρισταίος είχε 24 ασίστ με 54 πόντους ενεργητικό, ασύλληπτο!