22/10/2022
Fast Break 10 12 14 16 - 52 -
Beerokoillers 12 12 7 5 - 36 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Fast Break!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22 Οκτωβρίου στο Μενίδι, οι Fast Break φάνηκαν να θέλουν περισσότερο το παιχνίδι, ήταν πιο συγκεντρωμένοι και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 52-36, κάνοντας την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Fast Break μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν, με Ηλιάδη – Κλήμη να βάζουν από 4 πόντους. Στην συνέχεια οι Beerokoillers με οδηγό τον Κατσίκη με δύο τρίποντα και τον Καπελλέ να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, προσπέρασαν 10 – 12.

Σε χαμηλό τέμπο και σετ επιθέσεις πήγαιναν οι δυο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ να μην ανοίγει ιδιαίτερα και τους Beerokoillers να έχουν μικρό προβάδισμα με 22-24. Ο Καπελλές τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, με Κεραμιδά, Μανδηλαρά να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε μακράν ο Τζώρτζης με 7 πόντους.

Χέρι - χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες στο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, με Τζώρτζη, Κλήμη , Αρβανιτέλλη να δίνουν λύσεις στους γηπεδούχους και Νεοφύτου, Λιακόπουλο και Μανδηλαρά με τρίποντο να κάνουν το σκορ 30 – 31 υπέρ των Beerokoillers . Στη συνέχεια οι Βreak έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα με 4 πόντους του Κλήμη και δίποντο του Αρβανιτέλλη , ξεφεύγοντας με 36 – 31.

Οι Fast Break έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλους πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Αρβανιτάκη-Κλήμη που έβαλαν από 5 πόντους και βοήθειες του Τζώρτζη που πέτυχε ακόμα 4, έφτασαν στο δίποντο με 52 – 36. Για τους πεσμένους στο καναβάτσο Beerokoillers, ένα τρίποντο πέτυχε ο Κεφαλάς κι ένα καλάθι ο Καπελλές.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Τάσος Τζώρτζης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόλλων Λιακόπουλος με 5 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Fast είχαν 16/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 11/14 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Beerokoillers είχαν 9/49 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/9 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτάκης 5, Αρβανιτελλης 6(12ρ.), Ηλιάδης 6(9ρ.), Κλήμης 17(9ρ.), Μπουλαξής 3, Νιωτάκης(10ρ.), Τζώρτζης 15(9ρ.).

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καπελλές 9(8ρ.), Κατσίκης 6,Κεραμιδάς 2,Κεφαλάς 3, Λιακόπουλος 5(18ρ.), Μανδηλαράς 5,Νεοφύτου 6.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίκα μεταξύ των παιχτών.