25/02/2024
Orlando Tragic Salonica 8 9 8 16 - 41 -
Basketόσαυροι 22 22 33 27 - 104 -

Ξέσπασαν οι Basketόσαυροι!

Σε έναν αγώνα που δεν συνάντησαν κανένα εμπόδιο οι Basketόσαυροι κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση

Ξεκινώντας δύνατα και στις δυο άκρες οι Basketόσαυροι κατάφεραν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Το αρχικό 8-6 με το οποίο προηγήθηκαν οι Orlando Tragic έδωσε την σειρά του σε ένα σερί 0-16 με του Baskeόσαυρους να καταφέρνουν να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 8-22 με δύο καλάθια από τους Στράντζαλη και Χριστοδουλίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου.

Με τρίποντο του Τσιγαρίδα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση τους. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι Basketόσαυροι προοδευτικά αύξησαν την διαφορά τους και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με διαφορά 27 πόντων με τον Χατζηιωάννη να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου με lay up.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι Orlando Tragic τρέξανε ένα 4-0 δείχνοντας οτι θέλουν να μειώσουν την διαφορά αλλά η συνέχεια ήταν αφοπλιστική. Με μια συγκλονιστική άμυνα οι Basketόσαυροι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 4-33 για να κλείσουν το δεκάλεπτο με σκορ 25-77

Στο τελευταίο δεκάλεπτο που όλα είχαν κριθεί οι δύο ομάδες παίζοντας πιο ελεύθερο μπάσκετ έβγαλαν ωραίες φάσεις και συνεργασίες και στις δύο πλεύρες του παρκέ καταφέρνοντας να κερδίσουν το χειροκρότημα. Το τελικό 41-104 αποτυπώνει την κυριαρχία των φιλοξενούμενων στην χθεσινή αναμέτρηση απέναντι στους αντιπάλους του.

MVP του χθεσινού αγώνα αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας που γέμισε την στατιστική του με 14 πόντους, 25 ριμπάουντ, 3 ασσίστ , 5 κλεψίματα και 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Από τους φιλοξενούμενους double double πέτυχε ο Βοζινίδης με 17 πόντους,17 ριμπάουντ και 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Orlando Tragic: Βλαχοπαναγιώτης 3,Βοζινίδης 17,Γιακουμής 11(1),Καπετανόπουλος,Κοιου,Σπυρίδης 4

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 11(1),Καδής 20(2),Ποζίνης 2,Πρεβενάς 9(3), Στάντζαλης 20(4),Τσιγαρίδας 14(3), Χατζηιωάννης 18,Χοπτερίδης 4,Χριστοδουλίδης 6