26/09/2023
Άξονας BC 26 25 24 19 - 94 -
Airdomers 17 25 19 13 - 74 -

Υψηλό σκορ και νίκη για τον Άξονα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με απίστευτη ενέργεια και αποφασιστικότητα. Οι παίχτες του Άξονα, Ερμείδης και Κωστακίδης, έδειξαν το ταλέντο τους στο σκοράρισμα και την ομαδική συνεργασία, καταφέρνοντας να οδηγήσουν την ομάδα τους σε ένα προβάδισμα με σκόρ 26-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ακόμη περισσότερη ένταση και αγωνία. Οι Airdomers, με τους εκπληκτικούς Ρεβαχ και Αρσένη, ανέκαμψαν και με εξαιρετικά τρίποντα και αμυντικές κινήσεις, μείωσαν τη διαφορά στο 51-42. Ο ανταγωνισμός ήταν σκληρός, καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επικρατήσουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άξονας κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα. Οι Ερμείδης και Κωστακίδης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιθέσεις τους, ενώ η άμυνά τους ήταν σκληρή και αποτελεσματική. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άξονα να προηγείται 75-61, αυξάνοντας το προβάδισμά του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άξονας συνέχισε να επιδεικνύει την ανωτερότητά του. Οι Ερμείδης και Κωστακίδης ηγήθηκαν της ομάδας τους προς τη νίκη, ενώ η άμυνά τους απέτρεπε τους Airdomers από το να ανακτήσουν τον ρυθμό τους. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να κερδίζει με 94-74.

MVP του αγώνα είναι ο Αχτσής Συμεών ο οποίος πετυχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Κωστακίδης με Double Double καθώς είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ

Για τους Airdomers άξιος αναφοράς είναι ο Ιζη Ρεβαχ ο οποίος έκανε και αυτός Double Double έχοντας 29 πόντους και 17 ριμπάουντ

Άξονας: Αχτσής 9(1) , Κωστακίδης 18(2), Γκάτζιος, Τζιβάνης, Ερμείδης 28(6), Κυπριανίδης 8 , Γιοσμάς 10 , Μουστόπουλος 8, Μαργώνης, Γκούμας 9 (1), Μουτσελής 2

Airdomers: Ζελενιτσας 6(2), Ιορδανίδης 8 , Αρσένης 16 (1) , Μπάτας, Ναχμιάς 4 , Κυρίμης 2 , Ρεβαχ 29 (1), Τρακοσάρης 9 (2)