03/05/2023
Aguanile 25 9 20 11 - 65 -
Πλατειακοί 7 10 11 14 - 42 -

Aguanile από άλλο πλανήτη και τώρα τελικός!

Η Space Hellas βρισκόταν ήδη στο μεγάλο τελικό της Master League και περίμενε τον αντίπαλο της. Αυτός θα έβγαινε από τον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 της Τετάρτης ανάμεσα σε Aguanile και The Shot. Όσοι περίμεναν ένα αμφίρροπο ματς έπεσαν πολύ έξω, καθώς οι Aguanile πραγματοποίησαν μια ολοκληρωτική εμφάνιση και έφτασαν πάρα πολύ εύκολα στον τελικό της διοργάνωσης.

Από την αρχή οι Aguanile έδειξαν τις διαθέσεις τους τρέχοντας το γήπεδο και χτυπώντας σε όλους τους τομείς, σκοράροντας τόσο από μακριά όσο και κοντά στο καλάθι. Ο Συκαράς ήταν εκπληκτικός και με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε το δρόμο για την ομάδα του. Οι Aguanile έτρεξαν και εκμεταλλεύτηκαν τη μεγάλη ηλικιακή διαφορά από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δε μπορούσαν να ακολουθήσουν σε αυτό το ρυθμό. Το 25-7 της πρώτης περιόδου δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους The Shot.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και οι Aguanile κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 9 πόντους. Ωστόσο, οι The Shot και πάλι δεν μπορούσαν να ματσάρουν την ενέργεια των αντιπάλων τους στην επίθεση τους και κατάφεραν να σκοράρουν αντίστοιχα μόλις 10 πόντους στην περίοδο. Ο Κοντομίχης ήταν ο μοναδικός που φαινόταν να είναι στο κλίμα του αγώνα, αλλά μόνος του δεν έφτανε και το ημίχρονο έληξε 34-17 υπέρ των Aguanile.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε στο ματς ο φύσει ηγέτης των Aguanile, Ρουκουνάκης, ενώ ο Συκαράς ξαναπήρε το όπλο του. Ο Αξαμπανόπουλος έβγαζε τρομερές άμυνες και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 26 πόντους, αφού το δεκάλεπτο έκλεισε με 54-28. Ο Κοντομίχης συνέχιζε να προσπαθεί αλλά έμοιαζε «σαν τη μύγα μες στο γάλα» για τους The Shot, οι οποίοι ήταν πολύ κακοί.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Οι The Shot φαινόταν ότι τα έχουν παρατήσει, ενώ οι Aguanile έριξαν ρυθμούς και το ματς οδηγήθηκε «σβηστά» μέχρι το φινάλε. Υπήρξαν κάποια νεύρα και κάποιες αψιμαχίες λόγω της κρισιμότητας του αγώνα και της μεγάλης διαφοράς που είχαν πάρει οι Aguanile, αλλά τίποτα το σημαντικό. Το τελικό 65-42 είναι πανάξιο για τους Aguanile, οι οποίοι έκαναν μια εκπληκτική εμφάνιση και έφτασαν στο μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Space Hellas.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε στα σημεία ο Μανόλης Ρουκουνάκης που τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, «κλέβοντας» το βραβείο από τον συγκλονιστικό Συκαρά που τελείωσε το ματς με 27 πόντους.

Οι Aguanile είχαν 20/58 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 7/9 βολές, 50 ριμπάουντ και 16 ασίστ για 7 λάθη. Οι The Shot είχαν 14/43 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 5/18 βολές, 43 ριμπάουντ και 6 ασίστ για 14 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Αξαμπανόπουλος 6 (11 ριμπ.), Γκέγκιος 3 (1), Καλαφάτης 7 (1), Ρουκουνάκης 12 (12 ριμπ.), Σιμιτσόπουλος 10, Συκαράς 27 (4), Χρυσοσπάθης

The Shot (Κανταρτζής): Αναστασάκης 4, Βλασταρίδης 2, Δρελιώζης, Ζευγώλης 10, Κανταρτζής 6, Κοντομίχης 14 (16 ριμπ.), Ντιμπ 3 (1), Χριστοφορίδης 3

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των Aguanile σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.