02/03/2024
Ano Liosia BC 18 17 20 12 - 67 -
Ναυάγια 16 12 10 14 - 52 -

Σε αναμονή αντιπάλου τα Ano Liosia!

Στη δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Development League παραμένουν τα Ano Liosia, καθώς για την 24η αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα τα Ναυάγια με 67-52!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Ano Liosia στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Πετρόπουλου και 7 του Βαρβαρίδη, προηγήθηκαν με 18-16. Ο Καραβασίλης με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Θψναα και ένα τρίποντο ο Καριατλής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 8 πόντους του Δήμα, 6 του Βαρβαρίδη και τρίποντο του Πετρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 35-28. Τα Ναυάγια κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Κατσούλη και το τριποντάκι του Καραβασίλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαντιώτη πάτησε γκάζι και με δύο νέα τρίποντα του Βαρβαρίδη, 6 πόντους του Δεληγιώργη και 4 του Φυρού, ξέφυγε στους 22, 55-33. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 55-38, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Καραβασίλης, ενώ νωρίτερα ο ίδιος, αλλά και ο Κατσούλης εκτέλεσαν εύστοχα από την περιφέρεια!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι οι κιτρινόμαυροι με 5 πόντους του Φυρού και τριποντάκι του Πετρόπουλου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 67-52. Για τα Ναυάγια στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Θωμάς, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Betsson MVP για τα Ano Liosia ο Φυρός με 10 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 4/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Ναυάγιων ο Θωμάς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/19 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 19 (4), Δήμας 8 (2), Δεληγιώργης 10, Ζαντιώτης, Καπόρης 4, Κολέγκας, Πετρόπουλος 14 (4), Τσατόβ 2, Φυρός 10

Ναυάγια (Καραβασίλης): Karadere 2, Ανδριγιαννάκης 4, Θωμάς 17 (1), Καραβασίλης 13 (3), Καριατλής 3 (1), Κατσούλης 10 (2), Χωριανόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!