08/10/2023
Γιουγκοπιάστηκα 15 17 15 10 - 57 -
Lyonmen 13 9 14 24 - 60 -

Ανατροπάρα για τους μαχητικούς Lyonmen!

Ξεκίνημα με το δεξί για τους Lyonmen στο πρωτάθλημα απέναντι στους Γιουκοπιάστηκα, καθως επικράτησαν με 57-60 πραγματοποιώντας μια φοβερή ανατροπή στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έβγαλαν απίστευτη ενέργεια καταφέρνοντας να προηγηθούν με 11-0 στα 5 πρώτα λεπτά με τον Δεσπότη να σημειώνει 6 πόντους, αναγκάζοντας τους Lyonmen να καλέσουν ταιμ άουτ. Γύρισαν τον διακόπτη οι φιλοξενούμενοι μετά το ταιμ άουτ και κάνανε πιο επιθετική την άμυνα τους, βγάλανε γρήγορους αιφνιδιασμούς κυρίως με τον Τζιγκουνάκη (7π), μειώνοντας έτσι την διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στους 2 με το σκορ να είναι στο 15-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα δυνατό ξεκίνημα με 6-0 με τον Τσάνταλη να σημειώνει και τους 6 πόντους, χτίζοντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας. Νωθρά επιθετικά ήταν οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να σημειώσουν μόνο 9 πόντους, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 32-22.

Η έναρξη του ημιχρόνου βρήκε τους Lyonmen να προσπαθούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι κυρίως με τον Μακρυγιάννη που σημείωσε 9 πόντους, όμως η Γιουκοπιάστηκα δεν άφησε περιθώρια να πλησιάσουν στο σκορ οι φιλοξενούμενοι και έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο με 47-36.

Με τους Lyonmen να βρίσκονται στο -11 δεν είχαν να κάνουν τίποτα άλλο από τον προσπαθήσουν για μια μεγάλη ανατροπή. Ξεκινώντας από την άμυνα τους οι Lyonmen ανάγκασαν τους γηπεδούχους να μην σκοράρουν για πέντε λεπτά, βρίσκοντας έτσι την ευκαιρία να πλησιάσουν για τα καλά στο σκορ με τον εκπληκτικό Κουκουβάκη να σημειώνει 11 κρίσιμους πόντους. Τζιγκουνάκης (7π) και Κουκουβάκης έλαμψαν στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια φοβερή ανατροπή λίγο πριν το τέλος του ματς. Δεν κατάφεραν να απαντήσουν οι γηπεδούχοι, χάνοντας έτσι την νίκη μέσα απτά χέρια τους. Τελικό σκορ στο Μαζαράκη 57-60.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουκουβάκης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για την Γιουκοπιάστηκα ξεχώρισε ο Πατάγιας με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Η Γιουκοπιάστηκα είχε 11/14 βολές,11/26 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκς και 9 λάθη. Από την άλλη οι Lyonmen είχαν 16/23 βολές, 13/44 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 3 μπλοκς και 4 λάθη.

Γιουκοπιάστηκα (Παπαγεωργίου): Δεσπότης 8 (11ρ.), Κορωνάκος 3, Κύρκος, Μπαντράς, Παπαγεωργίου 9 (2), Πατάγιας 13 (3), Σακαρέλος 9 (3), Τσάνταλης 15 (12ρ.).

Lyonmen (Χατζιαράπης): Αντωνίου 4, Δημητρίου 6, Δουκέρης, Κεραμιδάς, Κουκουβάκης 18 (4), Μακρύγιαννης 15, Τζιγκουνάκης 17 (2), Τζουβάνας.

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των Lyonmen!