23/09/2023
Peristeri Trelleborg 9 5 12 13 - 39 -
Aballiers 7 13 11 10 - 41 -

Aballiers με πάθος και ψυχή!

Φωτιά στον πρώτο όμιλο του Basketaki Cup έβαλαν οι Aballiers, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν την Trelleborg με 39-41 στο ΓΣΠ!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Aballiers, αφού με τρίποντο του Σωτήρη Θάνου και βοήθειες των Κρητικού - Νίκου Θάνου, προηγούνταν με 3-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο Τσίντζας σημείωσε 4 συνεχόμενους πόντους και μαζί με το δίποντο του Δημήτρη Δαλέζου, έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 9-7!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Σωτήρη Θάνου και 4 του Βερνίκου, έτρεξαν 13-0 σερί και έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 9-20, 1:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε η Trelleborg ήταν να μειώσει στους 6, 14-20, με τον Δρακόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Τύρο μέσα από την ρακέτα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Βερνίκου, 4 του Τσαμπαλή και 3 του Κρητικού, η παρέα του Μανώλη παρέμεινε σε θέση οδηγού με 26-31. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Τάτση, με τον Τύρο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Σταυρό Δαλέζο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 26-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aballiers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Σωτήρη Θάνου, Νίκου Θάνου και Βερνίκου, έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 39-41. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Περιστεριώτες για την ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παύλου, Δημήτρη Δαλέζου και Μηλιώνη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 14/55 δίποντα και 1/31 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/15 βολές, 9/30 δίποντα και 4/32 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 27 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Παύλου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Aballiers ο Νίκος Θάνος με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Trelleborg (Τάτσης): Βαγενάς, Δαλέζος Δ. 4, Δαλέζος Σ. 4, Δρακόπουλος 3 (1), Παύλου 12, Τύρος 10, Τσίντζας 4, Μηλιώνης 2, Σταυρόπουλος

Aballiers (Μανώλης): Βερνίκος 10, Θάνος Σ. 12 (4), Θάνος Ν. 4, Κρητικός 9, Τσαμπαλής 4, Μανώλης, Πολυχρόνης 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!