36
Aces 10 9 5 12 - 36 -
Beer Team 15 16 19 16 - 66 -

Σε αναμονή η Beer Team!

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η Beer Team, καθώς για την 25η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισε εύκολα τους Aces με 36-66 στο κλειστό της Ζωφριάς και περιμένει ένα στραβοπάτημα της Intercity ώστε να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για τα playoff και την Evolution League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Beer Team, καθώς με δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου και 5 πόντους του Μαρφαντά, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 4-15, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και με δίποντα των Κοζανίδη, Τσουτσουράκη και Γιώργου Κοντακιώτη, μείωσαν στους 5, 10-15!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τους Ανδρόνικο - Μαυράκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους και τον Αδαμόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 19-31. Τους Aces κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Μπατζάκας με τους 5 πόντους του, ενώ από 2 είχαν οι Νίκος και Γιώργος Κοντακιώτης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Beer Team, αφού με 8 νέους πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Μαυράκη και τρίποντα των Μαρφαντά - Αδαμόπουλου, ξέφυγε στους 26, 24-50. Ο μοναδικός "Άσσος" που βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Μπατζάκας, που έβαλε και τους 5 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 24-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Μπυρόβιους" να επικρατούν με 36-66, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κρεκούκη, Μαρφαντά, Παπαδόπουλου και Μαχαλιά. Για τους Aces στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιαζιτζόγλου και Νίκος Κοντακιώτης.

Πολυτιμότερος των Aces ο Γιαζιτζόγλου με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson MVP της Beer Team ο Παπαδόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Aces (Κοντακιώτης Γ.): Γιαζιτζόγλου 8, Κοζανίδης 2, Κοντακιώτης Ν. 6, Κοντακιώτης Γ. 4, Μπατζάκας 12, Τσουτσουράκης 4

Beer Team (Μαυράκης): Αδαμόπουλος 6 (2), Ανδρόνικος 6, Κρεκούκης 8, Μαρφαντάς 11 (3), Μαυράκης 11 (1), Μαχαλιάς, Παπαδόπουλος 22 (6), Σούλτης 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!