03/01/2024
Πασοκlahoma City Thunder 6 19 16 17 - 58 -
AlsoupoLions 12 20 18 12 - 62 -

Άντεξαν στην πίεση οι AlsoupoLions!

Η πίεση που άσκησε η Πασοκlahoma ήταν έντονη, αλλά οι AlsoupoLions τα κατάφεραν, άντεξαν μέχρι το τέλος και επικράτησαν με σκορ 58-62!

Μπόλικο πάθος, ρυθμός που μας... παρέσυρε και εμάς και ένα παιχνίδι ενδιαφέρον από το ξεκίνημα! Ο Αντωνόπουλος δεν είχε... σταματημό στα πρώτα λεπτά, έτρεχε σκόραρε και δημιουργούσε, με τους AlsoupoLions να είναι καλύτεροι και να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά με 6-12 με τον Μαραβελάκη ενεργητικό για την Πασοκlahoma! Ενώ οι γηπεδούχοι με τον Κεφαλόπουλο πέρασαν μπροστά, δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Αντωνόπουλο, το παιχνίδι τούμπαρε και έμειναν πίσω στο ημίχρονο με σκορ 25-32.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-50 για τους AlsoupoLions αλλά η Πασοκlahoma έβγαλε ψυχή, το παιχνίδι έγινε πολύ physical με τους Γνάτη και Συρίγο να είναι εξαιρετικοί και να φεύγουν από τον... μέσο όρο! Ήταν όμως τόσο καλός ο Αντωνόπουλος και ο Βενιζέλος και οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το μομέντουμ να τους φύγει, έπαιξαν σωστά μέχρι τέλους και έφυγαν από το ΣΕΦ με τη νίκη και το τελικό 58-62!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 35 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γνάτης με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο, 7 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/41 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 1/6 βολές, 52 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 23 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 11/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 17 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη.

Πασοκlahoma (Διαμαντόπουλος): Δημακόπουλος 2, Μαραβελάκης 4, Γνάτης Δ. 15, Κεφαλόπουλος 10, Ιατρού 4, Λιακίδης 4, Συρίγος 6, Γνάτης Π. 13.

AlsoupoLions (Αντωνόπουλος): Αγαπητός 2, Μαρκέτος, Τσιφτσής 5, Μαγκώνης, Αντωνόπουλος 35, Αρβανιτίδης 6, Βενιζέλος 14, Πανταζής.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!