06/07/2020
ThunderDogs 12 7 19 26 - 64 -
Άνεμος BC 20 6 14 15 - 55 -

Αδιάφορη αλλά μεγάλη η νίκη των Thunderdogs!

Σάββατο απόγευμα, στο κλειστό του ΓΣΠ και οι λίγοι Thunderdogs εξασφάλισαν την θέση τους στα play off επικρατώντας του πρωτοπόρου μεν αλλά επίσης με πολλές απουσίες δε Ανέμου με 64 – 55.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άνεμος μπήκε με τον χαρακτήρα του φαβορί που είχε παίρνοντας προβάδισμα με Καρατσαρέα(4), Αθανασίου και Γεωργούση(5), όμως οι γηπεδούχοι σιγά-σιγά βρήκαν τα πατήματα τους και με πρωταγωνιστή τον Καπαρελιώτη με 8 πόντους ισοφάρισαν 12-12. Ένα μίνι ξέσπασμα των φιλοξενούμενων με τον πυραυλοκίνητο Χούσο(4), Γεωργούση και Ζιάκανο έκαναν το σκορ 12 – 20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν πολύ νευρικές εξού και το χαμηλό σκορ (7-6).Καπαρελιώτης, Σεφέρης από την μία και Ζιάκανος, Καρατσαρέας και Γεωργούσης από την άλλη διαμόρφωσαν το 19 – 26 σκορ ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Thunderdogs με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Καπαρελιώτη(2) και Μπερδεμπέ πήραν προβάδισμα 28-26, Αλλά ο Άνεμος με άμεση αντίδραση από Καρατσαρέα (5) και Αθανασίου έφερε το ματς στα μέτρα του( 28 – 33.).Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα 10 πόντους με 5 του Σοφούλη, Μπερδεμπέ και Παπαγεωργίου, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Χούσο , Ζιάκανο και Γεωργούση είχαν ισχνό προβάδισμα με 38 – 40.
Στα πρώτα 5 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι Thunderdogs μπήκαν λυσσασμένοι και με 5 πόντους του Μπερδεμπέ, 6 του Καπαρελιώτη, Παπαγεωργίου και Σεφέρη ξέφυγαν 53-46. Ο Άνεμος χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο υνήγησε το ματς με Χούσο, Ζιάκανο και Γεωργούση να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι που φάνηκαν να το θέλουν περισσότερο με Καπαρελιώτη , Παπαγεωργίου και Σοφούλη(5) πέτυχαν ακόμα 11 πόντους διαμορφώνοντας το τελικό 64 – 55.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Σεφέρης με 6 πόντους,8 ριμπάουντ,4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αθανασίου με 4 πόντους,24 ριμπάουντ,6 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Thunderdogs είχαν 17/37 δίποντα,7/30 τρίποντα, 9/12 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ,έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Ο Άνεμος είχε 18/41 δίποντα, 3/28 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ,Μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Thunderdogs (Παπαγεωργίου):Σοφούλης 9 ,Σεφέρης 6(8ρ.),Στάμος, Παπαγεωργίου 8(10ρ.) Καπαρελιώτης 25(9ρ.),Μπερδεμπές 16(3κλ.).
Άνεμος(Κούμουλος):Χούσος, Ζιάκανος, Αθανασίου, Καρατσαρέας, Γεωργούσης.
Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαζε ο Χούσος από τον Άνεμο και η θέληση για νίκη των Thunderdogs!