18/04/2022
New World Fix 22 23 13 15 - 73 -
ReTirees 18 23 18 20 - 79 -

Αδιάφοροι και οι ReTirees!

Μια θέση στις 8 καλύτερες ομάδες της Elite League εξασφάλισαν οι ReTirees, καθώς για την 25η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους New World Fix με 73-79 και κλείδωσαν μαθηματικά την έκτη θέση της βαθμολογίας!

Με τον Σιάποντη να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι, σκοράροντας 14 πόντους και τους Κανελλόπουλο – Μπερδεμπέ να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, οι New World Fix προηγήθηκαν με 22-18. Ο Μέξας με 5 πόντους, ο Μαθιουδάκης με 4 και ο Χαριτόπουλος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Ζωιτός πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και με 14 δικούς του πόντους, αλλά και ακόμη 7 του Σιάποντη, έστειλαν την ομάδα του Γαλανού στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 45-41. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ReTirees, με τον Πλεξουσάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 11 πόντους και τον Αθηναίο να προσθέτει 6.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αθηναίος κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντο του Τσιλάβη, έβαλε τους Συνταξιούχους στο +8, 47-55, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι New World Fix αντέδρασαν και με 4 πόντους του Μυλωνά και τρίποντο του Σιάποντη, πλησίασαν στον πόντο, 58-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μπυρόβιοι” έδειξαν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 5 πόντους του Ζωιτού και 3 του Σιάποντη, προηγούνταν με 72-66, 3:00 για το φινάλε. Ωστόσο, η παρέα του Κουσούλη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με μεγάλα σουτ των Αθηναίου, Μέξα και Χαριτόπουλου, γύρισε το ματς και έφτασε στη μεγάλη νίκη με 73-79!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 23/44 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/18 βολές, 26/45 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 27 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 3/5 δίποντα και 6/6 τρίποντα! Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των ReTirees ο Αθηναίος με 28 πόντους, έχοντας 12/14 βολές, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Γαλανός): Ζωιτός 20, Τσεκουρλούκης, Κανελλόπουλος 8, Σιάποντης 27 (6), Μυλωνάς 6, Ντρες 2, Μπερδεμπές 10, Κιτσαντάς

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Τσιλάβης 3 (1), Μαθιουδάκης 6, Πλεξουσάκης 15 (1), Αθηναίος 28, Χαριτόπουλος 11 (1), Μέξας 11 (1), Σκοπελίτης 5

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!